;?>

Feed Rss

MS Datacenter TCO Analysis Tool (Veri Merkezi Maliyet Hesaplama Araçı)

12.02.2013, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Günümüz IT dünyasında herhalde herşeyin başı maliyet ve bu maliyetlere göre iş sürekliliğinin sağlanması.Birazdan bahsedeceğim yazımda sizlere Datacenter’larda (Veri Merkezi) TCO (Total Cost of Ownership) hesaplanmasından bahsedeceğim.Öncelikle TCO kavramı nedir buna açıklık getirmek istiyorum , TCO : Toplam Satın Alma Maliyeti veya Toplam Sahip Olma Maliyeti olarak IT yöneticilerinin veya sorumlularının karşısına çıkar ve artık rakamlar,fiyatlar,teklifler işin içine yada birbirine girer 🙂

Yapınızda var olan Microsoft sistemlerden oluşmuş datacenter’ınızın maliyeti ile bulut üzerinde oluşturmayı düşündüğünüz datacenter’ın maliyetini kıyaslamak ve üst yönetime rapor sunmanız istendi.Yada başka bir örnek ile ilerleyelim VMware sistemlerden oluşmuş bir datacenter’ınızı buluta taşımak istiyorsunuz yine işin içine maliyet girdi çok kısa sürede bu raporu oluşturmanız gerekiyor.

Yukarıda bahsettiğim örneklere benzer bir çalışma yapmak istediğinizde online olarak başvuracağınız bir kaynağı Microsoft bizlere bir analiz araçı ile sunmakta.Microsoft Datacenter TCO Analysis Tool‘a linke tıklayarak erişebilirsiniz.

dctco1

Bu araçı aslında kullanmak çok kolay raporu oluşturacak maliyetleri gösterecek değerlerin girilmesi gerekiyor bunun için ” Begin Assesment ” butonuna tıklıyoruz.Aşağıda yer alan ekran görüntüsünde olduğu gibi tüm bilgileri doğru bir şekilde girip ” Summit ” butonuna basmanız yeterli.

dctco2

Aşağıdaki ekran görüntüsünde yer aldığı gibi rakamlar , maliyetler sizlerle 🙂 artık yorumlamak size ve yöneticilere kalmış durumda.

 

Daha fazla detay görmek için ilgili başlıklardaki + butonuna basmanız yeterli olacaktır. Örnek olarak Executive Summary (Yönetici Özetine) basalım.

dctco4

Executive Summary detayları aşağıda görünmekte, isterseniz reset atarak yeniden işlemlere başlayabilir yada Print Report butonuna basarak raporun çıktısını alabilirsiniz.

dctco3

Ben bu tool’u çok beğendim umarım sizlerinde işine yarar,deneyenler lütfen çıkan sonuçların tutarlılığı konusunda bana bilgi verirse çok sevinirim..

Ka®a

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir