;?>

Feed Rss

System Center Operations Manager 2007 R2 Oluşturan Bileşenler

10.29.2011, Makale, System Center Operations Manager, by , .
Okuma Süresi: 4 dakika

SCOM 2007 R2 ürününü oluşturan temel bileşenlerin neler olduğu ve ne görevler üstlendiğine başlamadan önce kısaca SCOM 2007 R2 şirketlere ne konuda destek verdiğini neler yaptığını sizlere anlatmak istedim.SCOM 2007 R2 aşağıdaki başlıkları yapmak için tasarlanmıştır.

 • Server Monitoring
 • Network Device Monitoring (SNMP)
 • Performance Management Tool
 • End-to-End Service Monitoring
 • Event Correlation
 • IT Reporting (Availability, Top Errors, Etc)
 • Corporate Error Reporting
 • IT Auditing

Yukarıda sıralamış olduğum işlemleri yapan SCOM 2007 R2’yi öğrenebilmek için öncelikle onu oluşturan bileşenleri ve bileşenlerin görevlerini öğrenmek gerektiğini düşünüyorum.Aşağıdaki diagramda genel topolojisi yer almaktadır.

image

İsterseniz SCOM 2007 R2’yi oluşturan bileşenleri açıklamaya başlayalım.

Bileşen Logosu Bileşenin Adı ve Açıklaması
image Root Management Server (Kök Yönetim Sunucusu)

Bir yönetim grubunda sadece bir Root Management Server (RMS) olabilir. RMS, bir yönetim grubunda Management Server görevlerine ek olarak aşağıdaki görevleri yerine getirir:

Operation Console ve Web Console ile OperationsManager veritabanı iletişimini sağlayarak izleme olanak sağlar.

Agentlardaki konfigürasyon değişiklikleriyle ve management group veritabanıyla iletişimi sağlayan servisler OpsMgr SDK Service ve OpsMgr Config Service servisleri sadece RMS üzerinde çalışır.

Büyük yapılarda cluster şeklinde kurulması önerilir.

image Management Group (Yönetim Grubu)

Operations Manager 2007 R2 ortamındaki kalbidir.

Operations Manager 2007 R2 tasarımı, bir ya da birden fazla Management Group ve bunlar arasındaki ilişkiden oluşur.

Bir Management Group, oluşturan bileşenler aşağıda sıralanmıştır.

 • Bir Operations Manager Veritabanı
 • Operasyon Konsolu
 • Bir Root Management Server
 • Kurulu agentlar
image Management Server (Yönetim Sunucusu)

Management Server yapısı bir Management group içerisinde bir tane olabileceği gibi isteğe bağlı olarak birden fazlada olabilir. Management Server’ların kurulumu opsiyoneldir. Agent sayısının fazla olduğu yerlerde yada ACS hizmetinden yararlanmak için Management Server’lar kurulabilir.

Management Server’ların görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Management group’un konfigürasyonunu değiştirme/yönetme
 • Agentları yönetme ve iletişim kurmak
 • Agentlar ile Operatios Manager veritabanı arasında çift yönlü iletişim kurarak olay, uyarı ve performans verilerinin veritabanına yazılması sağlamak
image Operations Manager Veritabanı-Operational Database

SCOM 2007 R2 yapısını birden fazla veritabanı oluşturur.En temel veritabanı Operational Database’dir.

Management group’un tüm konfigürasyon bilgisini ve agentlar tarafından toplanan ve gönderilen izleme verilerini tutar.

image Raporlama Veri Ambarı– Operational Datawarehouse Database

Raporlama Veri Ambarı (Reporting Data Warehouse) tarihsel amaçlı izleme verisi ve uyarı bilgisi saklar. MS’ler, verileri Veri Ambarı ve OperationsManager veritabanına aynı anda yazarlar. Bu yüzden üretilen raporlar, güncel bilgi içerirler. Veri Ambarı, performans verisini saatlik ve günlük olarak analiz eder. Bu uzun dönemli raporların daha hızlı çalışmasına olanak verir.

image Audit Collection Database

Agentlardan gelen audit verilerini (logon olma bilgileri,account değişiklikleri gibi)tutan opsiyonel veritabanıdır.
image Agentlar – Ajanlar
Operations Manager 2007 R2 ile izlenmek istenilen sistemlere

Operations Manager 2007 R2 agentı kurulur.

Operations Manager 2007 R2 agentları, management group kendisine gönderilen konfigürasyona göre olayları, performans sayaçlarını izler ve uyarı üretebilir. Agentlar, topladıkları bilgileri ve uyarıları Managemnet Server’a gönderirler.

image Audit Collection Server – Collector
ACS veritabanına sahip (Defaul database’in adı OpsMgrAC’dir),ACS forwarder sahibi aktif hale getirilmiş sistemlerden gelen audit loglarını veritabanına yazan management serverdır.ACS sunucusu bir management server üzerine kurulabilir.
image Gateway Server
Operations Manager 2007 R2 agentları ve MS’ların karşılıklı kimlik doğrulamasını (authentication) ve iletişim için şifrelenmiş (encrypted) bir kanal oluşturmasını gerektirir. Agentlar ve Management Serverlar aynı güvenlik sınırlarında, örnek olarak aynı Aktif Dizinde (Active Directory) ise karşılıklı kimlik doğrulama Kerberos ile gerçekleştirilir.

 

Agentlar ve Management Serverlar ,farklı güvenlik sınırlarındaysa, örnek olarak agentlar etki alanı (domain) üyesi değilse (workgroup), ya da ayrı forestta agentlarla Management Server arasına bir Gateway Server (GS) yerleştirilir. GS, bir konsantrasyon noktası gibi görev yapar. Farklı güvenlik sınırındaki ajanlardan topladığı izleme verileri tek bir porttan sertifika kimlik doğrulama yöntemiyle management group’a gönderir. Benzer şekilde ajanları ilgilendiren konfigürasyonları da management group’a alarak ajanlara dağıtır.Gateway Serverlar aynı zamanda DMZ ortamları içinde idealdir.

image Operation Console

SCOM 2007 R2 ‘yi yönetmek için kurulan arayüzdür.Bu konsol sayesinde monitoring yapılabilir,customizasyon gerçekleştirilebilir.Kısacası RMS ve MS suncular bu arayüzden yönetilir.İstenirse bu konsola delegasyonlar sağlanabilir.
image Web Console

IIS hizmeti ile web tabanlı olarak SCOM 2007 R2 sunucuyu izlemek ve yönetmek için kurulan konsoldur.
 

System Center Operations Manager 2007 R2 makale serimizin temeli oluşturan bu yazımızdan önce donanım gereksinimlerinin hesaplanmasını okumanızı öneririm.

Bu makalemizden sonra SCOM 2007 R2’nin kullanmış olduğu portlardan size bahsedeceğim.Daha sonra ki makalelerde SCOM 2007 R2 için oluşturulması gereken hesapları anlatıp daha sonraki yazılarda da bu bileşenlerin kurulumlarını yapıp ürünün yönetilmesi için bilinmesi gereken herşeyi bu sayfalara yazmış olacağım.

Ka®a

3 Responses to System Center Operations Manager 2007 R2 Oluşturan Bileşenler

 1. Pingback: Interview with a System Center MVP in Turkey - Mustafa KARA - User Ed - The blog of Ed Price, Customer Program Manager - Site Home - MSDN Blogs

 2. Pingback: Ed Price ile MSDN Blog Üzerinde Yaptığım Röportaj | Mustafa Kara - System Center Cloud and Datacenter Management MVP

 3. Pingback: Blog Technet’te Yayınlanan Röportajım | Mustafa Kara - System Center Cloud and Datacenter Management MVP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir