;?>

Feed Rss

Seal Management Pack Yapma (Unseal MP Convert to Seal MP)

09.13.2013, Makale, System Center Operations Manager, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

SCOM Adminleri tasarımları gereği birçok zaman kendi Management Pack klasörlerini oluşturur ve bu klasör içerisinde oluşturdukları objeleri saklarlar. Örnekte vereceğim senaryo daha önce yapmış olduğumu bir projede karşıma çıktı. Birçok şirketi olan bir Holding’in şirket sunucularının seviye bazlı gruplandırılması gerekiyordu. Bizlerde Tier 1 ,Tier 2 … gibi dynamic gruplar oluşturduk. Bu örnekte zor olan ve başımızı ağrıtan konu grupların oluşturduğumuz Unseal MP içerisinde olması ve başka bir yerde kullanmak istediğimizde hata vermesi olmuştu. Bu yazımızda adım adım nasıl Seal MP nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.

Management Pack yapısını, nasıl oluşturulduğunu, içerisinde neler olduğunu bilmek çok ama çok önemli bir konu. Bu konulara ek olarak bir Seal ve Unseal ayrımını da çok iyi bilmek gerekir. Sizlere iki makale halinde Unseal MP’yi, Seal MP yapmayı ve tam tersi işlem olan Seal MP’yi XML yani Unseal yapmayı anlatacağım.

Daha önceki yıllarda yine bu blog üzerinde yazmış olduğum yazımda sizlere SCOM yapısının kalbi olan MP ‘lerden detaylıca bahsetmiştim. Bu yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/system-center-operations-manager-2007-r2-management-packler.html

Unseal MP’leri Seal yapabilmek için gerekli olan araçın adı “sn.exe“.Bu aracı OpsMgr 2007 sürümünde Program Files\Operations Manager klasöründe bulabilirsiniz. OpsMgr 2012 sürümünde ise kurulum media’sı içinde bulabilirsiniz. Yine de aşağıdaki link’ta bu aracın bir kopyasını yer almaktadır. İsteyenleriniz bu linkten de indirebilir.

https://skydrive.live.com/?cid=B20CB0032859A054&id=B20CB0032859A054%21133

İlk olarak C:\sürücüsünün içerisine SealMP adında bir klasör oluşturun ( ben genelde bu isimle bu lokasyona oluşturuyorum sizler istediğiniz bir yer oluşturabilirsiniz)

Sonrasında SealMP klasörünün içerisine aşağıdaki klasörü oluşturun;

  • Input (Operations Manager’dan orijinal XML dosyasını export edin)
  • Output (Oluşacak .mp uzantılı dosya için hedef klasör )
  • Key (Pair key dosyası için hedef klasör )
  • MPs (Referan management pack’lerin kopyalanacağı klasör )

“sn.exe” dosyasını da bu klasöre kopyalayın.

Bir anahtar dosyası (key file) oluşturmamız gerekir. Bunu yapmak için bir komut istemi (commmand prompt) açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

sn-k PairKey.snk (aşağıda gösterildiği gibi).

Şimdi sıra public key’in extract edilmesinde bunu yapmak için bir komut aşağıdaki komutu çalıştırın:

sn-p PairKey.snk (aşağıda gösterildiği gibi)

Yukarda çalıştırdığımız bu komutlar aşağıda resimde gördüğünüz gibi iki dosya oluşturmalıdır. Bu dosyaları ikisini de seçin ve Key klasörüne kopyalayın.

 

Tüm MP’lerin MPs klasöründe olduğuna emin olun ( Eğer oluşturduğunuz Unseal MP’nin hangi MP’lere bağlı olduğunu biliyorsanız onları kopyalamanız yeterli olacaktır.

Seal yapmak istediğiniz MP’nin export edilmiş XML halinin Input klasöründe olduğuna emin olun.

Son olarak “MPSeal.exe” yi SupportTools klasöründen alıp ana klasör içerisine kopyalayın.

Artık dönüştürme işlemine geçebiliriz. Komut satırını açın ve aşağıda gösterildiği gibi komutu çalıştırın:

MPSeal.exe C:\SealMP\input\XML NAME.xml\ /I “C:\SealMP\MPs” /keyfile “C:\SealMP\Key\PairKey.snk” /Company “SirketAdiniz” /Outdir “C:\SealMP\output”

Output klasörünün içerisine bakın J ve yep yeni bir Seal MP’iniz oluştuduğunu görün. 

Bence çok önemli bir konu olan ve zaman zaman karşımıza çıkan bu işlemin sizler için artık sorun olmayacağını düşünüyorum.

Kaynak: Coretech

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir