;?>

Feed Rss

SCOM 2012 Agent Kurulumu (Workgrouptaki makineye Manuel Kurulum)

01.19.2013, Makale, System Center Operations Manager, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Şirket yapılarının gün geçtikçe büyümesi aynı anda farklı tasarımların bir arada çalışması gibi durumları getirebilmektedir.SCOM 2012’de domain ortamı dışında güvenilmeyen ortamları (workgroup,dmz ve untrusted domain’ler) monitor edebilmektedir.Bu makalemizde SCOM 2012’nin sertifika ile agentlardan nasıl bilgi alabildiğini ve bu işlemlerin nasıl yapıldığını görebileceksiniz.


SCOM 2012’nin agentlar sayesinde bilgileri topladığını daha önceki makalelerimde belirtmiştim.Active directory domain yapısında sistemler güvenli bir şekilde haberleşmek için kimlik doğrulaması yaparlar ve kimlik doğrulaması yaparken kullandıkları güvenlik teknolojisi kerboros v5’dir. Domain ortamında bu güven ilişkisi sağlandığından MS ve Agent sorunsuz bir şekilde haberleşir.


Yukarıda bahsettiğimiz gibi SCOM 2012 sadece domain ortamında yer alan sistemlerin izlenmesi için kullanılan bir teknolojiden fazlasını sağlamaktadır.Workgroup ortamında yer alan bir sistemin sertifikalı haberleşebilmesi için yapılması gereken başlıkları isterseniz şu şekilde özetleyelim.

  • Ortamda bir adet CA sunucunun olması
  • Gateway sununcunun olması (Opsiyonel)
  • Management Server,İzlenecek sistem ve Gateway sunucu için sertifika
  • Sistemlerin birbirlerini ile sağlıklı bir şekilde haberleşmesi (Portların açılması,yönlendirilmesi ve isim çözümlemenin çalışması)


Workgroup ortamında çalışan bir sistemin sertifikalı haberleşmesi için yapılması gereken tüm adımları aşağıda linkte detayları ile bulabilirsiniz.

http://blogs.technet.com/b/stefan_stranger/archive/2012/04/17/monitoring-non-domain-members-with-om-2012.aspx#3492755

 


Workgroup ortamındaki sistemlerin izlenmesi gerçekten yöneticiye fazla iş yükü getiren sertifika ile uğraşmasını gerektiren bir durumdur. Umarım bu karışık işlem adımlarının nasıl yapılacağını anlattığım bu makale sizler için yararlı olur.

Başka bir makalede görüşmek üzere….

Ka®a


4 Responses to SCOM 2012 Agent Kurulumu (Workgrouptaki makineye Manuel Kurulum)

  1. Pingback: Interview with a System Center MVP in Turkey - Mustafa KARA - User Ed - The blog of Ed Price, Customer Program Manager - Site Home - MSDN Blogs

  2. Pingback: Ed Price ile MSDN Blog Üzerinde Yaptığım Röportaj | Mustafa Kara - System Center Cloud and Datacenter Management MVP

  3. Pingback: Blog Technet'te Yayınlanan Röportajım | Mustafa Kara - System Center Cloud and Datacenter Management MVP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir