;?>

Feed Rss

System Center 2012 Operations Manager Sizing Helper Tool

08.01.2012, Makale, System Center Operations Manager, by , .

System Center 2012 Operations Manager tasarımına başlamadan önce monitor edilecek sistemlerin yerleri,sayıları tespit edilmedilidir.Bu işlemler tespit edildikten sonra kurulacak sistemlerin kapasiteleri ve sayıları belirlenebilir.Donanımların kurulum öncesi belirlenmesinde çok önemli bir kaynak olan bu araçı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

http://mustafakara.net.tr/wp-content/uploads/System-Center-2012-Operations-Manager-Sizing-Helper-Tool-v1.xls

Excel olan bu dosya açıldığında SCOM 2012 için olabilecek senaryoları görebilir adımlara gerekli bilgileri girerek kapasite planlaması yapabilirsiniz.Bu kapasite hesaplama yöntemlerinden bir tanesidir.

opsmgr2012sizingtool1

İzlenmesi planlanan cihazların sayılarının girildiği bölüm ve buna göre planlama yapıldığı alanlardan bir tanesi aşağıdaki resimde görülmektedir.

opsmgr2012sizingtool2

500 Windows PC,500 APM yapılacak Windows PC ve 100 Network aygıtının performanslı bir şekilde monitor edilebilmesi için önerilen donanım gereksinimi aşağıdaki gibi belirtilmektedir.

opsmgr2012sizingtool3

Çok sık kullandığım bu dosya umarım sizler içinde yararlı olur.

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


One Response to System Center 2012 Operations Manager Sizing Helper Tool

  1. Pingback: SCOM 2012’nin Desteklediği Konfigürasyonlar - Mustafa Ka®a

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.