;?>

Feed Rss

Azure Backup ile Veri Korumasını Basitleştirin ve Fidye Yazılımlara Karşı Korunun

12.10.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Azure ile ilgili çok farklı kaynaklardan çok farklı konularda yazılar okuyorum ve zaman buldukça bunları da hem kendi blogum hem de mshowto.org üzerinden sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Bugün ise herhalde hiçbir zaman önemini ve BT dünyasındaki gündemini kaybetmeyen bir konu olan Backup (Yedekleme) hakkında paylaşım yapacağım, tabi ki benim yedekleme konumda Azure üzerine yani Azure Backup özelinde olacak.

Mshowto Topluluğunda yer alan birçok arkadaşım zaman zaman sizlere farklı üreticilerin yedekleme teknolojilerini anlattılar, ben ve benim gibi diğer Azure MVP’si yazarlarımız da sizlere teknik olarak Azure Backup’ın tüm detaylarını gösterdiler. Bunların hepsini mshowto’nun arama bölümüne yedekleme ya da backup yazar bulabilirsiniz, bugün ise ben sizlere azure doc sitesinde bulduğum Azure yedekleme ile veri korumasının nasıl basitleştirildiğini ve ransomware (fidye yazılımlara) karşı nasıl koruma sağlayacağınızı yazıdaki gibi maddeler halinde anlatacağım.

Öncelike Azure Backup ile veri korumasını niye bu kadar basit konusunu anlatmak istiyorum, Azure Backup ile hem cloud (bulut) ortamınızdaki sistemlerinizi hem de  on-prem (kurum içi) yapınızda yer alan Windows, Linux gibi sunucularınınızı, fiziksel, sanal demeden yedekleyebilirsiniz. Ayrıca bu sanal ortamın türünün hiçbir önemi yoktur Vmware, Hyper-V farketmez. Azure Backup gerçekten çok düşük maliyetlidir ve diğer bulut çözümlerine göre daha az karmaşıktır. Azure Backup, tam zamanlı çok faktörlü kimlik doğrulama erişimi sayesinde verilerinizi fidye yazılımlarından korur.

Basittir:

  • Azure Backup, Azure, kurum içi Linux, Windows, VMware ve Hyper-V’leri destekler.
  • Azure Backup, kurum içi çalışan vCenter ile doğrudan bağlantı kurabilir. Hiçbir araç yüklemeye gerek yoktur.
  • Kurum içi altyapıyı yönetmenin karmaşıklığından ve depolama alanı sağlamanın yüksek maliyetinden kaçınmış olursunuz.
  • Azure’da yedeklemeyi ayarlamak sadece üç adımda yapılır ve yalnızca birkaç dakika sürer.

 

Ekonomiktir:

  • Altyapı ve bakım maliyetlerini azaltmak için Azure’u şirketiniz dışında kullanın.
  • SaaS modelidir ve kullandıkça öde hizmetidir.
  • İhtiyacınız olduğunda en son verilerinizi yedeklemenize olanak verir.

 

Güvenlidir:

  • Yalnızca yetkili kullanıcılar kritik yedekleme işlemlerini gerçekleştirebilir.
  • Verilerinizi kaydetmek için çok geç olmadan müdahele etme yeteneğiniz vardır.
  • Olanları değerlendirebilir ve verilerinizi kurtarmaya başlayabilirsiniz.

 

İlk başladığımız yere yedekleme konusuna geri dönmek istiyorum. Günümüzde siber saldırı türlerinin artış göstermesi ve gerçekleşme sıklıklarının da bir o kadar artması sadece defansif  yada ofansif siber güvenliği önemlemlerini artırmıyor her zaman büyük bir öneme sahip olan yedekleme konusunu da birkez daha ön plana çıkarıyor. Sadece siber saldırılar değil içinde bulunduğumuz coğrafyanın da getirdiği hem doğal afetler hem de terör saldırılarıda verilerin sürekli yedeklenmesi ve farklı coğrafi bölgelerde saklanması gibi konu başlıklarını da ortaya çıkarıyor. Herhalde içinde yaşadığımız zamanın ve geleceğin en değerli emtiası verinin korunması Azure Backup ile bu kadar basit, ekonomik ve güvenli olmamıştı.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir