;?>

Feed Rss

Azure Backup ile Azure VM’leri Anında Geri Yükleme

03.14.2019, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: < 1 dakika

Azure IaaS servislerinin belki de en popüler olanlardan birisi olan Azure Backup (Yedekleme) servisi hakkında blogumda ve mshowto.org’da sık sık bilgi paylaşmaya özen gösteriyorum. Bugün ki yazımda ise yine Azure Backup ile ilgili ve çok yakın bir zamanda duyurulan bir özellik olan Instant Restore (Anında Geri Yükleme) bahsedeceğim. Kısaca bu özellikten nedir? ne yapar? derseniz; Instant Restore (Anında Geri Yükleme), Azure Backup kullanıcılarının VM’lerinin snapshot’larından (anlık görüntülerden) hızlı bir şekilde geri getirmesini sağlar.

Ayrıca Instant Restore özelliği Azure VM’in gereksinimlerine ve kritikliğine bağlı olarak yedekleme politikası düzeyinde snapshot’ların tutulma aralığını yapılandırmada büyük bir esneklik verir ve kullanıcılara kaynakları üzerinde daha ayrıntılı kontrol sağlar. Sizlere kendi Azure hesabımdan bir ekran görüntüsü göstermek istedim. Instant Restore özelliğini ayarlamakta gerçekten çok kolay, tek yapmanız gereken Backup Policy içerisinde bu özelliği ayarlamak ve sıklığını belirlemek. Bu arada anlık görüntü tutma sıklığı varsayılanda iki günlüktür istenirse bir ile beş gün arasında herhangi bir değerle değiştirebilir.

Instant Restore özelliği ile gelen birkaç faydayı da aşağıda maddeler halinde belirtmek istiyorum;

  • Anında kurtarma noktası
  • In-Place geri yükleme özelliği
  • Snapshot’lar için yedek politika düzeyinde tutma aralığını seçme esnekliği

Kısa bir yazı oldu ama snapshot özelliğini on-premise yedekleme yapısında kullanamaya alışkın birçok sistem yöneticisinin beklediği ve önemsediği bir özelliğin gelmesi çok faydalı oldu.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir