;?>

Feed Rss

Ed Price ile MSDN Blog Üzerinde Yaptığım Röportaj

01.20.2014, Duyurular, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Geçtiğimiz haftalarda Microsoft Customer Program Manager Ed Price ile MSDN Blog üzerinde yaptığım röportaj yayınlandı.Bu röportajın yapılmasındaki desteğinden ötürü Barış Cihan Aydoğmuşoğlu’na ve yayınlayan Ed Price’a tekrar teşekkür ederim. Röportaja ait detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Yayınlanan Orjinal Link: http://blogs.msdn.com/b/user_ed/archive/2014/01/17/interview-with-a-system-center-mvp-in-turkey-mustafa-kara.aspx

msdnroportaj1

msdnroportaj2

msdnroportaj3

Röportajın Türkçe Versiyonu

Kimsin,Nerelisin,Neler Yapıyorsun ve Uzmanı Olduğun Teknolijeler Neler ? 

Herkese Merhaba, Ben Mustafa Kara, Adanalıyım uzun yıllardır İstanbul’da yaşamaktayım.

Her şey lise yıllarında Anadolu Teknik Lisesine gitmem ve Bilgisayar bölümünde okumam ile başladı, sonrasında Üniversite ve Yüksek Lisans eğitimim hep Bilgisayar alanında oldu ve 12 yıldan beri profesyonel olarak Bilişim sektöründe çalışmaktayım. Kısacası sevdiği işi yapan şanslı kişilerden biriyim.

Uzun yıllardır Bilge Adam Bilişim Hizmetlerinde çalışmaktayım, Uzmanı olduğum teknolojiler Windows Server Ailesi, System Center Yönetim Çözümleri , Windows Azure ve Hyper-V ürünleridir. Bu teknolojilerin eğitimlerini, danışmanlık hizmetlerini ve projelerini gerçekleştirdim. Birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim verdim. Kamu sektöründe ve özel sektörde kurumsal ölçekte firmalara projeler gerçekleştirdim. Bu projelerden bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyuruldu.

Okumayı ve yazmayı çok seviyorum, bugüne kadar yüzlerce teknik makale yazdım ve bu teknik makaleler Türkiye’nin en büyük bilişim portallarında yayınlandı. Bu portallarda yöneticilik, editörlük ve yazarlık yapmaya devam etmekteyim. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde binlerce kişiye seminerler vererek bilgi teknolojilerini daha yakından tanımalarını sağlamaya çalışmaktayım.

Son 3 yıldır System Center Cloud and Datacenter Management alanında MVP ödülüne layık görülmekteyim. Her ay sitemde bu uzmanlık alanıyla ilgili bilgiler paylaşmaya devam ediyorum.

Gerçeleştirmiş Olduğun Büyük Çaplı Projelerin Nelerdir ?

Türkiye’de kurumsal ölçekteki bir çok firmaya projeler gerçekleştirdim.Bu projelerden bazılarının listesini aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

http://mustafakara.net.tr/kurumsal-danismanlik

Çok büyük ölçekli olmasından dolayı bu üç projeyi yapmış olmaktan her zaman gurur duyuyorum.

  • Borusan Holding System Center 2012 Veri Merkezi Projesi,
  • Coca Cola İçecek SCOM 2012 Advanced Monitoring Projesi
  • Microsoft tarafından Case studies seçilen TEB SCCM 2012 Projesi.

http://mustafakara.net.tr/wp-content/uploads/TEB-SCCM-2012-Projesi-Başarı-Hikayesi.pdf

Nerelerde yazıyorsun, yazmak isteyenler nerelerde katkıda bulunabilirler ?

Bence Türkiye’nin en iyi bilişim portalı  www.sistemuzmani.comdu.Burada uzun yıllar yazarlık , editörlük ve yöneticilik yaptım.Türkiye’deki ilk bilişim blogu olması ve içerisinde zamanın çok değerli eğitmen ve danışmanlarının yer alması bu blogu öncü yapıyordu.Aslına bakarsanız bugün Türkiye’de yer alan bir çok bilişim blogu kendisine sistemuzmani.com’u örnek almış ve içerik konusunda oradan esinlenmiştir.Uzun yıllardır www.mshowto.org ve kendi blogumda yazıyorum.Özellikle www.mshowto.org kaliteli içerik sunabilen ,güncel , dinamik ve  tam doğrulukta teknik bilgileri çıkarmaya özen gösteren bir topluluk.Kendi blogum www.mustafakara.net.tr üzerinden 952’ye yakın makale,webcast,video ve içerik paylaştım.

Hangi makalelerini yayınlarken çok zaman harcadın ?

http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/scom-2007-r2-audit-collection-server-acs-episode-2.html

http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/scom-2012-agent-kurulumu-workgrouptaki-makineye-manuel-kurulum.html

http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/system-center-operations-manager-2007-r2-rms-root-management-server-kurulumu.html

http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/scom-2012-notification-uyari-konfigurasyonunun-yapilmasi-bolum-1.html

Favori 5 makalen hangileridir ?

http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/scom-2012-service-level-dashboard-yapilandirma.html

http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/scom-2012-agent-kurulumu-domaindeki-makineye-manuel-kurulum.html

http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/scom-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.html

http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/scom-2012-web-view-widget.html

http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/system-center-operations-manager-2007-r2-olusturan-bilesenler.html

MVP Adaylarına önerilerin nelerdir ?

MVP olmak isteyenlerin yazmayı, araştırmayı çok sevmesi ve bunları insanlarla paylaşmaktan büyük keyif alabilmesi çok önem taşıyor. Birde kişinin kendisine özgü bir anlatım yeteneğinin olması bu değerli topluluğa girmek isteyenlere önerilerimdir.

Favori 5 MVP’in Kimler ?

Emre Aydın

Baki Onur Okutucu

Serkan Varoğlu

Ahmet Uygur

Ahmet Mutlu

Türkiye’deki MVP Adayların kim(ler) ?

Uzun yıllardır yazdıklarını büyük bir beğeni ile takip ettiğim ve anlatım tekniği çok güçlü olan, konuları derinlemesine muhteşem bir dille yazan Barış Cihan Aydoğmuşoğlu . Son kullanıcı ürünlerini çok iyi bilen Onur Yüksektepeli ve son yıllarda çok iyi bir çıkış yapan, kendini her geçen gün biraz daha geliştiren Okan Eke gelecek yılların MVP adaylarım.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir