;?>

Feed Rss

SCOM 2012 Web View Widget

05.15.2013, Makale, System Center Operations Manager, by , .

Şirket yapısında bulunan IIS’lerin ve onlar üzerinde çalışan web sitelerin izlenmesi birçok firma için hayati önem taşımaktadır. Microsoft IIS sürümlerinin birçoğunu içeren management pack çıkarmış ve kullanıma sunmuştur.Bu yazımda sizlere code4ward.net’in geliştirmiş olduğu ve bir müşterimde kullandığım benimde çok hoşuma giden Web View Widget’tan bahsedeceğim.

Bu widget’ın en güzel özelliği bence kendinizin tasarlayıp uğraşmasına gerek kalmadan çok basit bir şekilde bir web sitenin dashboard’ını çıkarmak ve onu gözlemleyebilmektir.

İsterseniz bahsettiğim bu dashboard widget’ın ayarlanmasına başlayalım bunun için yapmanız gereken ilk şey aşağıda yer alan linkten widget’a MP dosyasını indirin.

Downlod Linki:
http://mustafakara.net.tr/wpcontent/uploads/code4ward.SystemCenter.WebViewWidgetPack.zip

İndirdiğiniz dosya zipli olduğundan extract edin ve içinden MP ‘i SCOM console içerisinde yer alan Administration bölümündeki Management Packs alanından import edin.

Daha sonra sıra geldi Widget oluşturmaya ,SCOM console içerisinde yer alan monitoring bölümünden istediğiniz bir yere (benim önerim custom oluşturduğunuz bir IIS klasörü yada MS ‘in IIS klasörü) yeni bir dashboard oluşturun.

Sonra aşağıda gördüğünüz gibi Click to add widget yazısına tıklayarak.Widget’ın oluşturulmasına başlayın

Template olarak code4ward.net’in “Web View Widget”‘ını seçin ve ilerleyin.

Web View Widget alanına izlemek istediğiniz URL’nin ismini yazın http://mustafakara.net.tr gibi yazmanız gerekmektedir.

İzlediğiniz web sayfasının yenilenme süresini ayarlamak isterseniz bunun için yapmanız gereken aşağıdaki resimde kırmızı ile belirtildiği gibi seçenekler ikonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

İzlenilen sayfanın yenilenme süresini bu alandan saniye cinsinden girmeniz gerekmektedir.

 

Bu küçük ama yararlı widget bence çok kullanışlı umarım sizlerde beğenirsiniz.

Kaynak:
http://gallery.technet.microsoft.com/Web-View-Widget-Management-0d14bd0a

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.