;?>

Feed Rss

Microsoft Sustainability Calculator Nedir?

01.21.2020, Bulut Bilisim, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Günümüzün ve geleceğin belki de en büyük sorunlarından birisi olan Küresel Isınma ve Doğal Dengenin bozulması hepimizi ilgilendiren konular olurken, bu sorunların giderilmesi içinde yine hepimizin en önemli görevlerinden birisi. Neden bu konuları bilişim teknolojilerini ilgilendiren teknik bir makale de yazıyorum derseniz geçtiğimiz günlerde Microsoft’un Bulut Operasyonları ve İnovasyon alanlarında sorumlu başkan yardımcısı Noelle Walsh’in paylaşmış olduğu bir yazısını okudum ve bugün de sizlerle paylaşmak istedim. Noelle Walsh’in yazısında Microsoft’un on yıldan uzun bir süredir, bulut hizmetleri aracılığıyla dünya genelindeki kuruluşların dijital dönüşümünü desteklerken çevresel etkiyi azaltmak içinde büyük yatırımlar yaptığından bahsediyor. Microsoft’un bulut veri merkezlerinin 2025 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynaklarından destekleneceği duyuruyor.

İşte konu bu olunca Microsoft’un sektörde bir ilk olan Microsoft Sustainability Calculator ile Azure kullanan kurumsal müşterileri için Azure hizmetleriyle ilişkili karbon emisyonu verileri hakkında yeni bilgiler sağlayan bir Power BI uygulamasını bizlerin kullanımına soruyorular.

Microsoft Sustainability Calculator Nedir?

Azure aboneliğinin belirli bir süre ve veri merkezi bölgesi üzerindeki karbon etkisini ölçebilecek ve bu iş yüklerini çalıştırmanın tahmini karbon tasarrufunu görsel olarak sunabilecek bir uygulamadır. Bu veriler, mevcut emisyonların raporlanması ve daha fazla karbon giderme çabaları için bir temel oluşturması adina çok önemlidir bir çalışma olarak karşımıza çıkmakta. Microsoft Sustainability Calculator ait uygulamayı bu linkten indirebilirsiniz.

 

Hesap makinesi, Microsoft’un BT operasyonel verimliliğini, BT ekipmanı verimliliğini ve veri merkezi altyapı verimliliğini, şirket içi tipik bir dağıtımla karşılaştırıldığında, Azure’da çalışan iş yüklerinden kaynaklanan tahmini emisyon tasarruflarının ayrıntılı bir görünümünü sunuyor. Eğer Green IT konularına meraklıysanız bu hesaplayıcıyı incelemenizi öneririm.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir