;?>

Feed Rss

Microsoft Hands-on Labs ile Ellerinizi Kirleterek Öğrenmenin Keyfini Çıkarın

01.23.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 3 dakika

Aktif olarak eğitmenlik yaptığım yıllarda öğrencilerime her zaman şunu söylerdim birşeyi uygulamadan ve ellerinizi kirletmeden o şeyi çok iyi öğrenemezsiniz. Bu konuyu kendi uzmanlık alanım ve kendimle ilgili bir örnekle açıklamak istiyorum. Yeni çıkmış bir teknolojiyi ya da Azure’un yeni bir hizmetini öğrenmek istediğimde ne kadar iyi okusamda yada ilgili eğitim videosunu izlesemde bazı kısımların eksik kaldığını hissederim ve o zaman anlarım ki artık ellerimi kirletme zamanım gelmiş ve hemen uygulama yapmam ve o eksikliği kapatmam gerekiyor. Eminim bir çoğunuzda benimle aynı görüştesinizdir “ama” işte o en tehlikeli kelime geldi “ama” öğrendiklerimizi uygulayacak ortamımız ya da yeterli kaynağımız bulunmuyor L diyeceksiniz ve hemen vazgeçerek belki de kendinize büyük bir haksızlık yapıcaksınız. Bu yazımda sizlere uygulayarak öğrenmek isteyenler için oluşturulmuş bir lab’dan bahsedeceğim, belki de bu sizlerin kaynak sorunu ile yaşadığınız uygulama eksikliğinizi gidermenize yardımcı olur. Karşınızda Microsoft Hands-on Labs.

Microsoft sadece çıkardığı ürünler ile değil, onlara ait kaynaklarla da bir dünya devi olmanın hakkını gerçekten veriyor. Daha önce Microsoft dışında da birçok vendor’un eğitimlerini verdim ama Microsoft’un sunmuş olduğu materyaller ve içerikler gerçekten çok profesyonelce hazırlanmıştı. İşte bunlardan bir tanesi olan Hands-on Labs. Bazılarınız hatırlayacaktır veya kullanmıştır Microsoft Virtual Lab’lara çok fazla benziyor ama en büyük farkı Hands-on Labs’ta Canlı Instructor (eğitmen) ile yine sizler gibi konu uzmanı olmak isteyen kişilerlede birlikte eğitim alabiliyor olmanız.Çokta fazla uzatmadan Microsoft Hands-on Labs’ı nasıl kullanabileceğinizi anlatmak istiyorum.

Öncelikle bu linke tıklayarak Microsoft Hands-on Labs sayfasına gidin ve açılan sayfanın ortasındaki Show Login Options butonuna tıklayın, burada bu kaynaklara kimlerin erişebileceğini belirtiyor. Ben COMPAREX Turkey’de çalıştığım için Microsoft Partner hesabım ile oturum açtım sizler Microsoft Customer seçeneği ile ilerleyebilirsiniz.

Öncelikle kendi başıma öğrebileceğim Self-paced Labs geliyorum ve benim katılabileceğim şu an 292 tane labın olduğunu görüyorum, bu sayı benim için bile çok fazla J.

Öğrenmek istediğim konu ile ilgili labları görmek istiyorum ve arama bölümüne “AWS” yazıyorum.

İstersem öğreneceğim konunun detayını yan taraftaki View details butonu ile görebilirim. AWS uzmanları için Azure labı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum ve tıklıyorum. Lab’ın detayını, seviyesini, süresini ve bana sağlanacak erişim süresini görüyorum. Bir Robot olmadığımı da tescilledikten sonra J Launch this lab butonuna basarak devam ediyorum. Küçük bir hatırlatma bu laba RDP ile bağlantı kurulacağını ve bir RDP client uygulamasına sahip olunması gerektiğini belirtiliyor.

Yaklaşık 5 dakika içerisinde Labın kullanımıma sunulacağı bilgisini görüyorum.

Birkaç kez denememe rağmen yukarıdaki lab ile ilgili bir hata aldım bende zaman kaybetmeden yine aynı adımlarla başka bir lab seçtim. Birkaç dakika içerisinde Building Intelligent Bot using Azure Bot Service and Cosmos DB lab kullanıma hazırlandı. RDP dosyam indim ve bağlantı sırasında kullanacağım şifre oluştu.

Hands-On-Lab’ım gayet hızlı bir şekilde açıldı ve içerisinde kullanacağım araçları ile birlikte geldi. Masa üstündeki hands-on lab ikonuna tıklıyorum ve lab’da neleri uygulayacağımı gösteren bilgiler geliyor.

Yukarıdaki bölümlerde bahsediğim gibi en önemli özellik bence Instructor Led Labs. Bu bölümü kontrol ederek eğer mevcut bir lab varsa eğitmenli bir şekilde canlı katılabilirsiniz.

My Dashboard bölümünden katıldığınız labların sayısını, tamamladıklarınızı veya devam ettiklerinizi görebilir, kendinizi buradan kontrol edebilirsiniz.

Dediğim gibi en iyi öğrenme yöntemlerinden bir tanesidir uygulamak, hadi sizde ellerinizi kirletmeye başlayın J

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir