;?>

Feed Rss

Azure Availability Zone’lar Kullanıma Sunuldu

04.30.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: < 1 dakika

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen dünyadaki en büyük teknoloji etkinliklerinden biri olarak gösterilen Microsoft Ignite’da birçok özellik ilk kez katılımcılarla paylaşıldı. Bu yeniliklerin neler olduğu ise etkinlik sonrasında Microsoft yöneticileri tarafından duyurulmaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesini bugün sizlere bende aktarmak istedim. Azure’un en zorlu, en kritik iş yüklerine olan desteğinin bir parçası olarak Azure Availability Zones (Azure Kullanılabilirlik Bölgeleri) kullanıma sunuldu. United States ve Europe bölgelerinden başlayarak birçok bölgede Azure Availability Zone’lar genel sunuma sunuldu. Nedir Availability Zone’lar derseniz, bir bölgede, birbirinden bağımsız güç, ağ ve soğutması olan fiziksel olarak ayrılmış konumlarla hata toleransının artırılmasıdır.

Microsoft Azure, Availability Zone’lar ile birlikte, en geniş küresel kapsamaya ek olarak, Azure artık sektördeki en kapsamlı esneklik stratejisini, kabin seviyesindeki (rack level) başarısızlıkların azaltılması ve kullanılabilirlik setleriyle ( availability sets) birlikte büyük ölçekli olaylara karşı ayrı bölgelere yük devretmeyi en sorunsuz hale getirmiştir.

Birçok şirket özellikle kritik göreve sahip uygulamalarını esnek, iş sürekliliği artan bir şekilde hareket ettiren artık bir endüstri standartı olan bulut alt yapılarına taşır haline gelmiştir. Perakende sektöründe bulunan çevrimiçi ticaret sistemlerinden, finansal hizmetler sunan müşteriye dönük uygulamalara kadar, şirketler ve kuruluşlar müşterileri için esnek, ölçeklenebilir ve güvenlin bulut platformlarını tercih etmektedir. Küçük bir sorun bile bir şirketin marka itibarı, müşteri memnuniyeti ve kazancı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. İşte bu ortamda Microsoft Azure her geçen gün yeni servisler getirmekte ve kesintileri Availability Zone gibi özelliklerle en az indirmeyi hedeflemektedir.

Azure Availability Zone’lar, sanal makineler aynı bölgedeki iki veya daha fazla Availability Zone’da çalışırken endüstrideki en yüksek oran olan % 99,99 kadar SLA sağlar. Microsoft Azure, ileriye dönük olarak, müşterilerine yerleşik bir iş sürekliliği stratejisi oluşturarak, veri ikameti ile birlikte Availability Zone’larla ekstra coğrafyalara taşımayı taahüt etmekte.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir