;?>

Feed Rss

Azure Sanal Makine İş Yükleri için Standard SSD Diskler Ön İzleme Olarak Kullanıma Sunuldu

06.25.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından Azure platformuna yeni bir depolama türünün daha ön izleme olarak kullanıma sunulduğu duyuruldu. Bu yeni özellik ile Azure iş yüklerine Standard SSD Managed Disk ekleme imkânı gerçekleşmiş olacak. Makalenenin ilerleyen kısımlarında teknik özelliklere, fiyatlamaya ve diğer disk türleri ile olan karşılaştırmasına gireceğim. Ama öncesinde isterseniz bu özelliği biraz açalım. Yeni Azure Standard SSD Diskler, düşük IOPS seviyelerinde tutarlı performansa ihtiyaç duyan iş yükleri için optimize edilmiş uygun maliyetli bir depolama seçeneğidir.

Yeni Azure Standard SSD Diskler, mevcut Premium Depolama Diskler gibi SSD’lerde (Solid State Drive – Katı Hal Sürücüsü) veri depolanır. Normalde Standard Depolamada veriler HDD (Hard disk drive – Sabit Disk Sürücünde) tutulmaktaydı. Standard SSD’nin eklenmesiyle artık Azure Sanal makineleriyle birlikte kullanım için farklı iş yükü gereksinimleri için optimize edilmiş üç tip kalıcı Disk kullanıma sunulmuş oluyor. Bunlar;

 • Premium SSD Diskler,
 • Standard SSD Diskler,
 • Standard HDD Diskler.

Aşağıda Azure Disk türlerini karşılaştıran özet bir tabloyu inceleyebilirsiniz.

Disk Türü

Premium SSD

Yeni Standard SSD

Standart HDD

Özet

IO Yoğun Kurumsal iş yükleri için tasarlanmıştır. Düşük gecikme süresi ve yüksek kullanılabilirlik ile tutarlı performans sunar. Düşük IOPS iş yükleri için tutarlı performans sağlamak üzere tasarlanmıştır. HDD Disklerine kıyasla daha iyi kullanılabilirlik ve gecikme sağlar. Seyrek erişime sahip düşük maliyetli yığın depolama için optimize edilmiştir. Performansta bazı değişkenlikler sergileyebilir.

İş yoğunluğu

SQL Server, Oracle, Dynamics, Exchange Server, MySQL, Cassandra, MongoDB, SAP Business Suite ve diğer üretim iş yükleri gibi kurumsal iş yükleri talep ediliyor. Web sunucuları, düşük IOPS uygulama sunucuları, hafif kullanılan kurumsal uygulamalar ve Dev / Test Yedek depolama

Maksimum IOPS

7,500 IOPS sağlanması 500 IOPS’ye kadar 500 IOPS’ye kadar

Maksimum Verim

250 MBPS temel hazırlığı 60 MBPS’ye kadar 60 MBPS’ye kadar

Bugün Azure’daki iş yüklerinin çoğu, maliyeti optimize etmek için HDD tabanlı diskler kullanıyor. Ancak, HDD diskler genellikle SSD tabanlı disklerden daha az performanslı ve daha az güvenilirdir. Prensip olarak, tüm laaS iş yükleri SSD tabanlı disklerden faydalanmalı ve teknolojinin sağladığı daha iyi performans, daha iyi güvenilirlik ve daha pürüzsüz operasyonlar deneyimlemelidir. Standard SSD Disk bu gereksinimlerin sonucu ortaya çıkmıştır ve yeni disk tipi özel iş yükü gereksinimlerini optimum maliyetle karşılamak için benzersiz bir şekilde tasarlanmıştır.

Standart SSD Diskler, Managed Disk -Yönetilen Disklerin bir türü olarak sunulmaktadır. Unmanaged Disks – Yönetilmeyen Diskler ve Page Blobs – Sayfa Blokları Standard SSD’de desteklenmez. Aşağıdaki Disk boyutları ön izlemede sunulmaktadır.

Standard SSD Disk Type E10 E15 E20 E30 E40 E50
Disk Size 128 GiB 256 GiB 512 GiB 1024 GiB (1 TiB) 2048 GiB (2 TiB) 4095 GiB (4 TiB)

Standard SSD Diskler, Managed Disk -Yönetilen Diskler tarafından sunulan tüm servis yönetimi işlemlerini destekler. Örneğin, Managed Disk -Yönetilen Diskler için Snapshots – anlık görüntüler oluşturduğunuz şekilde Standard SSD Yönetilen Disklerden Yönetilen Anlık Görüntüler oluşturabilirsiniz.

Standard SSD Diskler dahil olmak üzere diğer tüm disk türlerine ait fiyatlamayı pricing sayfasından inceleyebilirsiniz.

Standard SSD Diskler Ön izleme olarak şu an için sadece aşağıdaki bölgede mevcut:

 • North Europe

2018 Haziran ortasına kadar aşağıdaki bölgeler için ön izleme olarak kullanıma sunulacaktır:

 • France Central
 • East US 2
 • Central US
 • Canada Central
 • East Asia
 • Korea South
 • Australia East

Performans ve dayanaklılık konusu gelirsek. Standard SSD diskler, çoğu IO işlemi için tek haneli milisaniyelik gecikmeler sağlamak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca yukarıdaki disk boyutları HDD disklerine benzeyen 500 IOPS ve 60 MBPS’ye kadar çıkış sağlamak üzere tasarlanmıştır. Standard SSD diskler, diskler için sürekli olarak yüksek kullanılabilirlik ve dayanıklılık sağlayan aynı Azure Disk platformuna kurulmuştur. Azure Diskleri % 99,999 kullanılabilirlik için tasarlanmıştır. Tüm Yönetilen Diskler gibi, Standard SSD diskleri de Local Redundant Storage – Yerel Yedekli Depolama (LRS) sunacaktır. LRS ile her disk için birden fazla veri replikasyonu sağlanır ve IaaS diskler için sürekli olarak kurumsal düzeyde dayanıklılık sağlayarak, Yıllık % 0 Arıza Oranı sunar.

Bu yeni gelen disk türü ile birlikte artık çok daha fazla seçeneğine sahipsiniz. Uygun maliyeti ile Azure iş yüklerinizi bu özelliğe göre dönüştürebilirsiniz.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir