;?>

Feed Rss

HPC İş Yükleri için Yeni H Serisi Azure VM’ler Önizlemede

11.19.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: < 1 dakika

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, Azure’da High-Performance Computing (HPC) iş yükleri için iki yeni H serisi (HB ve HC) Azure Sanal Makineyi önizleme olarak kullanıma sunduğunu duyurdu. Bende bu yazımda sizlere bu yeni iki HPC makinenin özellikleri, kullanım yerleri ve diğer detayları hakkında bilgiler vereceğim.

Öncelikle HB serisi sanal makinelere bakalım,fizik ve mühendislikte sıkça duyduğumuz, akışkanlar dinamiğinde ve yine mühendislikte hatrı sayılı bir yeri olan açık sonlu elemanlar analizinde ve hava durumu modellemesi gibi bellek bant genişliği ile çalışan yüksek performanslı bilgi işlem uygulamaları için tasarlanmış sanal makinelerdir. HB VM’ler 60 AMD EPYC 7551 işlemci çekirdeği, CPU çekirdeği başına 4 GB RAM, ve en fazla dört yönetilen disk’ten oluşmaktadır.Yukarıda da belirttiğim gibi yüksek bellek bant genişliği için AMD EPYC platformu 260 GB / sn’den fazla bellek bant genişliği sağlar.

 

 

HC serisi sanal makinelere gelirsek, bunlar kimya alanında yoğun hesaplamalar için çalışan HPC uygulamaları için optimize edilmiştir. HC serisi VM’lerin donanım özellikleri 44 Intel Xeon Platinum 8168 işlemci çekirdeği, CPU çekirdeği başına 8 GB RAM ve dört yönetilen diske sahiptir. Intel Xeon Platinum platformu, Intel’in zengin yazılım araçları ekosistemini destekler ve çoğu iş yükü için tam çekirdekli saat hızı 3,4 GHz’dir.

Sizlerde daha fazla bilgi Azure sanal makiner sayfasını ve Azure HPC dokümanlarını inceleyebilirsiniz.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir