;?>

Feed Rss

Microsoft Sınav Kodları ve Ünvanlar İçin Alınması Gereken Sınavlar

01.05.2011, Makale, Microsoft - Genel, by , .
Okuma Süresi: 3 dakika

Merhabalar

Öğrencilerimden ve bir çok kişiden Microsoft sınavları hakkında sorular alıyorum.Bunun içinde sizlere kısaca yapmanız gerekenleri sıralayacağım.

İlk olarak eski ünvanlardan MCSE, MCSA,MCP  titleları için almanız gereken sınavları aşağıda bulabileceksiniz.

MCSE_Resim

Yukarıdaki resimden’de göreceğiniz üzere toplam 10 sınav ile bir çok ünvanı alabileceksiniz.Bunları şu şekilde özetleyebiliriz.

70-620 sınavı ile MCTS olabileceksiniz,bundan sonra gireceğiniz herhangi bir sınav ile MCP ünvanınıda alabileceksiniz.Daha sonra sırasıyla kırmızı tablodaki 4 sınavı verdiğinizde MCSA,Mavi tabloya kadar ki 7 sınavı verdiğinizde MCSE,pembe renkli sınav kodu ile +S (Securtiy) ve Yeşil renkte yer alan sınavlarla da + M(Messaging) ünvanınız olacak.

Böylece toplamda şu ünvanlarınız olmuş olacak MCP,MCTS,MCSE,MCSE+S,MCSE+M,MCSA,MCSA+S,MCSA+M.

Bir başka tablo ile ile MCSE ve MCSA özetleyecek olursak

MCSE2003_ntc

Eğer bu sınavları daha önce verdiyseniz  yani daha önce MCSA yada MCSE ‘iseniz bazı sınavları vererek güncelleme yaparak yeni Microsoft Sertifikasyonlarından MCITP olabilirsiniz.Bunları aşağıda detaylı bir şekilde inceleyelim.

MCITP güncellemesini iki şekilde inceleyelim,

Eğer daha Önce MCSA 2003 iseniz aşağıdaki sınavları vererek MCITP –Server Administrator ve MCITP –Enterprise Administrator olabilirsiniz.

mcsa2003tomcitpenterprifk9

Eğer daha Önce MCSE 2003 iseniz aşağıdaki sınavları vererek MCITP –Server Administrator ve MCITP –Enterprise Administrator olabilirsiniz.

mcse2003tomcitpenterpriws2

Dikkat ederseniz MCSE 2003 iseniz daha az sınava girerek kendinizi MCTIP-Server ve Enterprise Administrator yapabiliyorsunuz.

Upgrade yani güncelleme sınavlarına girebilmeniz için öncesinde MCSE yada MCSA gibi ünvanlarınızın olması gerektiğini gördük.

MCTS ,MCITP-Server Administrator ,MCITP –Enterprise Administrator  ünvanlarını sıfırdan alacaksanız yani daha öncesinde hiç bir sınava girmediyseniz aşağıdaki sınavları vermeniz gerekmektedir.

Aslına bakılırsa yeni sınav ve ünvan sistemini şu şekilde düşünebiliriz MCP ,MCTS’e MCITP-Server Administrator MCSA’ye ve MCTIP –Enterprise Administrator MCSE’ye denk geliyor diyebiliriz.

MCTS sizlere kısa şöyle açıklamak istiyorum;MCTS sadece bir ürüne ait uzmanlık göstergesi değil bir çok ürün için ayrı ayrı olan sınavlardır.Örnek olarak Windows Vista,Windows 7,Windows Server 2008,Exchange Server 2007,SCCM,SCOM,SCDPM gibi çok farklı platformların uzmanı olduğunuzu belirtir.

tscertificationsgg8

Yukarıda yer alan resimde sınav kodlarını ve bunlara ait MCTS ünvanlarını görebilmektesiniz.Buna benzer bir çok sertifikasyon bulunmakta bunların nasıl aranacağı aşağıdaki linkte yer alan makalemizde görebilirsiniz.

http://mustafakara.net.tr/microsoft-genel/microsoft-sinavlarini-ve-kodlarini-arama.html

MCITP-Server Administrator olmak için toplamda 3 sınava girmeniz yeterli olacaktır.Bunların kodlarıda aşağıda yer almaktadır.

mcitpserveradministratoue3

MCITP-Enterprise Administrator olmak için toplamda 5 sınava girmeniz yeterli olacaktır.Bunların kodlarıda aşağıda yer almaktadır.MCTIP-Server Administrator sınavlarına girmişseniz 3 sınava daha girerek bu ünvanı alabilirsiniz.

mcitpenterpriseadministwq8

Yeni nesil sertifikasyon sistemine ait bilgileri aşağıdaki resimden görebilirsiniz.

certifications-diagram

Ayrıca sizlere daha önceden yayınlamış olduğum ve sertifikasyonlar hakkında detaylı bilgiler içeren yazı,video ve sunumlarımı incelemenizi öneririm.Bunların linkleride aşağıda yer almaktadır.

Sınav Rezervasyonunu nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için:

http://mustafakara.net.tr/microsoft-genel/prometric-zerinden-sinav-rezervasyonu-nasil-yapilir.html

En güncel sınav sorularını bulmak ve indirmek için:

http://mustafakara.net.tr/microsoft-genel/en-gncel-ms-sertifikasyon-sinav-havuzunu-bulma.html

Sınav kodları ve ünvanlar için güzel bir sunum:

http://mustafakara.net.tr/microsoft-genel/microsoft-sinav-kodlari-ve-nvanlar.html

Sınav kodlarını ve karşılık gelen ünvanları bulmak için:

http://mustafakara.net.tr/microsoft-genel/microsoft-sinavlarini-ve-kodlarini-arama.html

Eğlenceli ve güzel bir site ,Microsoft sizin sertifasyon sınavlarına hazır olup olmadığınızı test ediyor :

http://mustafakara.net.tr/microsoft-genel/microsoft-sertifikasyon-sinavina-hazirmisiniz.html

Umarım sınava girmeyi düşünen sizler için yararlı olmuştur.

Herkese başarılar

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir