;?>

Feed Rss

SCDPM 2012 (VTL) ile Uyumlu Tape Drive Emulator

03.24.2014, Makale, System Center Data Protection Manager, by , .

SCDPM 2012 ve R2 sürümlerinde backuplama seçeneklerini daha önce incelemiş ve uzun süreli (Long-Term) koruma için tape ünitelerinin tercih edilmesin gerektiğini anlatmıştık. Bu yazımda sizlere DPM ürününü inceleyen ,araştıran ancak elinde tape ünitesi olmayan yada tape ünitesi ile ilgili sorun yaşayanlar için bir emülatörden Virtual Tape Library (VTL) bahsedeceğim.

Öncelikle Virtual Tape Library (VTL) nedir sorusunun cevabını bulalım; gerçek tape ünitelerinin neredeyse bire bir taklidi olan testler için kullanılan teknolojiye verilen isimdir. Birazdan bu ürüne ait teknik detayları nereden bulabileceğinizi ve nereden indirebileceğinizi aktaracağım.Öncelikle bu emülatörü yada gerçek bir tape ünitesini eklediğinizde aşağıdaki resimde görüldüğü gibi DPM konsolun Management bölümü içerisinde yer alan Libraries alanına geldiğini göreceksiniz.

scdpmtape

Kısa hatırlatma : Daha önce tape library konusunda yazmış olduğum makaleler aşağıda yer almaktadır.

http://mustafakara.net.tr/system-center-data-protection-manager/scdpm-2012-tape-library-compatibility-test-tool.html

http://mustafakara.net.tr/system-center-data-protection-manager/system-center-2012-data-protection-manager-ile-uyumlu-tape-libraries-listesi.html

Bu emülatörü üreten firma Firestreamer ve ürüne ait linklerde aşağıda:

vtldownload

Download linki : https://www.cristalink.com/downloads.aspx

Ürüne ait teknik detay linki :https://www.cristalink.com/fs/hh.aspx?id=overview

scdpmtape2

Artık elinizde 8 robot ile 255 tapes drives ve 60 bin slot’un olduğu bir tape ünitesi var hadi emülatörü SCDPM 2012 R2’mizde kullanmaya başlayalım 🙂

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.