;?>

Feed Rss

SCDPM 2012 Tape Library Compatibility Test Tool

03.10.2014, Makale, System Center Data Protection Manager, by , .

Windows 2008 sürümünde tape library’ler için uyumluluk kontrolleri sertifika testi ile sağlanıyordu. Windows 2012’lerin tape ünitelerinde uyumluluk kontrolü uzun süredir bu tarz sertifikasyon testleri ile yapılamıyor. Normal bir uyumluluk kontrolü yapmak istendiğinde bu işlem şu şekilde yapılmaktadır; Windows Server Kataloğu‘nun donanım bölümünün altında yer alan depolama alanına gelinir, listelenen Windows 2008 64-bit veya Windows 2008 32 bit ile uyumlu cihazlar gösterilir. Windows 2012 için herhangi bir sürücü uyumsuzlukları listesi bulunmamaktadır, bu uyumluluk listelerinin satıcı tarafından ele alınması gereken bir konu olduğu unutulmamalıdır. Konumuza geri dönersek mevcut tape ünitenizin DPM 2012 ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için Tape Kütüphanesi Uyumluluk Testi Aracı olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımda sizlere bu aracı nereden indirebileceğinizi ve nasıl kullanacağınızı anlatacağım.

Bu aracı kullanarak DPM 2012 ile Tape Ünitesi uyumluluk kontrolünün nasıl yapıldığını adım adım incelemeye başlayalım:

DPMTools

1. Öncelikle DPM Tape Library Compatibility Test Tool’unu indirmeniz gerekmekte tool’u skydrive adresimden indirebilirsiniz. https://skydrive.live.com/redir?resid=50F9CD364E5BFDA1%211063

2. Sıkıştırılmış bu dosyayı bilgisayarınıza extract edin yani çıkarın.

3. Aracı çalıştırmadan önce, aşağıdaki işlemleri yapın:

 • Hedef tape kütüphanesi ve tape sürücülerinin Aygıt Yöneticisinden görünür olduğundan emin olun.
 • Slot 0’a bir okuma / yazma veri bantı takın. Bu kasetin içeriğinin üzerine yazın.
 • Slot 1’e bir temizleme bandı takın.

4. Aşağıdaki gibi aracı çalıştırın:

a. Command prompt (komut satırını) çalıştırın

b. Extract ettiğiniz klasöre gelin

c. Tape ünitesinin görünür olduğunu kontrol etmek için bu komutu çalıştırın , DPMLibraryTest.exe /CERTIFY /LL 

d. Doğrulamak için :

 • Tape library doğrulamak için bu komutu çalıştırın , DPMLibraryTest.exe /CERTIFY /TL <tape library name> /AT
 • Standalone tape drive doğrulamak için bu komutu çalıştırın, DPMLibraryTest.exe /CERTIFY /TL <device name> /SA

e. Araç aşağıdaki testleri çalıştırır:

 • Test 1: Temel yapılandırma-Bu test bağlı aygıtlar için sisteminizi tarar ve bağımsız tape sürücüleri ve tape kütüphanelerini tanımlar. Bu testin sonunda araç bir özet bilgi sağlar. Her cihaz için bir aygıt adı, seri numarası, Satıcı adı, ürün adı, Firmware Revizyon ve SCSI özelliklerini görürsünüz. Özet bilgilerin doğru olduğu doğrulamalıdır. Varsa hatalar aşağıdakiler kontrol edilmelidir:
  • Aygıt Yöneticisi’nde listelenen tüm cihazları kontrol edin
  • Aygıtların sürücülerini güncelleyin.
  • Eğer sürücü eşleştirmesi doğru değilse, eşlemeleri düzeltmek için < DPM installation folder > / bin klasöründe yer alan DPMDriveMapping.exe aracını kullanın. DPMLA.xml’i
   Tape Library Sertifikasyon aracı klasörüne kopyalayın
 • Test 2: Mount/dismount – Bu test ilk kullanılabilir yuvadan bir kaset seçer ve bir sürücüdeki kaseti Mount/dismount işlemi yapar.
 • Test 3: Sürücü temizleme-Bu test temizleme bandı kullanarak bir temizleme testi gerçekleştirir. Bu testi atlamak için / ST bayrağı sözdizimini kullanamazsınız.
 • Test 4: I / E media – Bu test ilk bandı seçer ve I / E noktasına geri hareket eder. Kütüphane / VTL ve I / E portları yoksa, araç otomatik testi atlayacaktır.
 • Test 5: I / O – Bu test, ilk yazılabilir bandı seçer buna bir kaç tampon bilgi yazar ve sonra yazılmış bilgiyi okumaya çalışır. Bu test sadece read / write yeteneklerini sınama işlemini yapar. Sürücüde herhangi bir belirli hatala var ise gelişmiş mode kullanılarak hatalar kontrol edilmelidir.

5.Araçın testi tamamlandıktan sonra, bilgiler aracı çalıştırdığınız klasörde bulunan LibraryTestTool-* Curr.errlog dosyasında sağlanacaktır.

Tool syntax:

Araç için syntax şu şekildedir:

DPMLibraryTest.exe /CERTIFY /<switch_1> [/switch_2]

Anahtar / Switch Açıklama
/LL Mevcut Tape Kütüphanelerini ve sürücüleri listeler
/LT Tüm test durumlarını listeler
/TL Belirli bir library (kütüphaneyi) test eder
/AT Tüm test durumlarını çalıştırır
/ST Belirli testleri çalıştırır
/SA Standalone sürücü test durumlarında çalışır
/EX Örnekleri gösterir
/Help or /? Yardım veya

 

Örnekler

Örnekler Komut
Mevcut tüm kütüphaneleri listeler DPMLibraryTest.exe /CERTIFY /LL
Fiziksel bir kütüphane üzerinde tüm testleri çalıştırır DPMLibraryTest.exe /CERTIFY /TL \\.\Changer0 /AT
Sadece fiziksel bir kütüphane üzerinde 3. ve 4. testleri çalıştırır DPMLibraryTest.exe /CERTIFY /TL \\.\Changer0 /ST 3 4
Temizleyici testi hariç tüm testleri çalıştırır DPMLibraryTest.exe /CERTIFY /TL \\.\Changer0 /ST 1 2 4 5
Standalone sürücü testi DPMLibraryTest.exe /CERTIFY /TL \\.\Tape21745678 /SA

Kaynak : System Center 2012 R2 Data Protection Manager (DPM) Documentation

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


One Response to SCDPM 2012 Tape Library Compatibility Test Tool

 1. Pingback: SCDPM 2012 (VTL) ile Uyumlu Tape Drive Emulator - Mustafa Kara - System Center Cloud and Datacenter Management MVP | Mustafa Kara - System Center Cloud and Datacenter Management MVP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.