;?>

Feed Rss

SCOM 2012 Aktivasyonu Nasıl Yapılır ?

07.20.2013, Makale, System Center Operations Manager, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

SCOM 2012 sürümünü evaluation (deneme) versiyonu ile kurmuş olabiliriz. Deneme versiyonu için belirtilen gün dolduktan sonra SCOM ‘u kullanamadığınızı fark ettiniz. Şimdi ne yapacağım diye düşünüyorsunuz ? Bu yazımızda sizlere deneme versiyonlu bir SCOM 2012’yi nasıl full (tam) versiyona yükseltebileceğinizi göstereceğim. Kısacası SCOM 2012’nin aktivasyonun nasıl yapılacağına bakacağız.

Administration Overview geldiğinizde Upgarede to Full version yazısına tıklayarak tam versiyona geçmek için gerekli olan adımlara başlayabiliriz.


SCOM içerisinde sırasıyla Help>About’a tıkladığınızda SCOM 2012 sürümünün versiyonunu görebilirsiniz.Eğer bu alanda (Eval) yazısını görüyorsanız yüklemiş olduğunuz SCOM 2012’nin aktivasyonunun tamamlanmadığını anlayabilirsiniz.


SCOM 2012 sürümünün aktivasyonunu yapmak için sırasıyla Başlat menüsüne gidilir ordan Microsoft System Center 2012 klasörüne >Operations Manager’a >Operations Manager Shell’e gelinir ve Operations Manager Shell çalıştırılır.


Ürün lisan anahtarını girmek için
Set-SCOMLicense
cmdlet kullanılır.PowerShell Run as Administrator ile açılır Set-SCOMLicense cmdlet kullanıp aktivasyon yapabilir.Yapılması gereken tüm adımlara aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

1. PowerShell’i Administrator ile açın
2. OperationsManager Module yüklenmesini sağlayın (import-module operationsmanager).
3. ManagementGroup bağlanın (New-SCOMManagementGroupConnection).
4. Set-SCOMLicense -ProductId “yourlicensekey” cmdlet’ini yazın
5. Aktivasyonun olup olmadığını kontrol etmek için Get-SCOMManagementGroup | ft skuforlicense, version, timeofexpiration –a komutunu kullanın

Not: Komut çalıştırıldıktan sonra register işleminin tamamlanması için yeniden başlatmak gerekebilir.


Gerekli aktivasyon adımlarını yaptıktan sonra Monitoring Overview bölümüne geldiğinizde daha önceki ekran görüntüsünden farklı olarak Upgrade to Full version yazısının olmadığını göreceksiniz.


About kısmında da Eval yazısının yerine Retail’in aldığını görüyorsanız akitvasyonun başarı ile tamamladığına emin olabilirsiniz J


Bir kaç basit adımla SCOM 2012’nin aktivasyonun nasıl yapıldığını bu yazımızda inceledik.Umarım bu sorunu yaşayanlar için yararlı bir kaynak olur.

Kaynak:
http://support.microsoft.com/kb/2699998

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir