;?>

Feed Rss

Microsoft Operations Management Suite (OMS) Backup

09.12.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Microsoft Operations Management Suite (OMS) makale serisine Solutions Galery içerisinde yer alan ve çok fazla kullanılan çözümlerin anlatımı ile devam edeceğim. Microsoft OMS Solutions Galery makalesine bu linkten erişebilirsiniz. Bu makalede en çok kullanılan Microsoft OMS çözümlerinden birisi olan Azure Backup’ı inceleceğiz.

Microsoft Operations Management Suite (OMS) ürün ailesi aslında bizlere Log Search ve Monitoring, Azure SR, Azure Backup ve Azure Automation bileşenleri ile sunulan adında da yer aldığı gibi bir Suite ürün olarak verilmekte. Bu ürün Azure yapısındaki servisleri kullanabiliyor, peki Microsoft OMS’te nasıl bir kullanımı var sorusunu bu makale ile yanıtlayacağız.

Microsoft Operations Management Suite (OMS) login olduktan sonra (genelde bu çözümleri eklediğinizi düşünüyorum) ana ekranda çözümler dashboard olarak karşımıza gelmekte, ilk olarak ilgili çözümün tile olarak özetini anında görebilmekteyiz. Aşağıdaki resmi incelediğinizde Azure Backup özelliğini kullandığımı, çözüm olarak Microsoft OMS’e eklediğimi ve oradan da bilgiler alabildiğimi görebiliyorsunuz. Şu an için Microsoft OMS üzerinde konfigüre edilmiş bir adet Azure Backup özelliğimin olduğunu ve oradan da 1 sunucumun yedeğinin alındığını ve yedeğin boyutununda 270 GB olduğunu. Şimdi Backup tile tıklayıp detayları incelemeye başlayalım.

Backup tile’na tıkladığımda Backup ile ilgili konfigürasyon ve management yapabileceğim bölüme geldim. Kafanızda şu sorunun hemen oluştuğunu düşünüyorum, buradan Azure Backup konfigürasyonu ve yönetimini yapabiliyor muyum? Hayır buradan konfig ve yönetim yapılamıyor Microsof OMS sizi Microsoft Azure yönetim portalına yönlendiriyor. Azure Backup için tüm ayarlamalar Azure portaldan yapılıyor. ( Register Items, Protected Items v.b. tüm işlemler) . Ayrıca Azure Backup tile içerisine girdiğinizde sizlere özet dashborad ve yedeğin toplam boyutunu gösteren dashboard geliyor.

Microsoft OMS üzerinde gördüğünüz benimde aşağıdaki resimde kırmızı ile işaretlediğim config ve manage’n aslında başka görevleri var isterseniz şimdide bunları inceleyelim. Öncelikle Configure tıklıyorum.

Configure içerisinde Azure üzerinde oluşturmuş olduğunuz Backup buradan Microsoft OMS’e kaydedebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken Accountu seçmeniz ve Save ile kaybetmeniz. Yine burada yer alan Create a new Backup Vault yazısına tıkladığınızda Microsoft Azure Portala yönlendiriliyorsunuz. Aynı şekilde Manage tıkladığınızda da Microsoft OMS sizi Microsoft Azure portalına yönlendiriyor.

Create a new Backup Vault’a ya da Manage tıkladığımda Azure Portala yönlendiriliyorum ve bir ayar yapmak istediğim de ya da yeni bir vault oluşturup config etmek istediğimde Azure portalı kullanıyorum.

Bir sonraki Microsoft OMS makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir