;?>

Feed Rss

Hyper-V,Exchange ve SharePoint Ürünleri için SCDPM Storage Calculator

03.13.2014, Makale, System Center Data Protection Manager, by , .

System Center 2012 R2 ürünleri ile ilgili yazılarımı blogumda ve Technet Wiki üzerinde yayınlamaya devam ediyorum. Son dönemde ağırlıklı olarak DPM ile alakalı yazı yazdığımdan takipçilerimden bu ürünle ilgili sorular almaya başladım. Bugün ki yazımın konusu bu sorulardan bir tanesine ait, soru şuydu; ” Şirketimizde SharePoint,Exchange ve Hyper-V ürünleri kullanıyoruz bunların düzenli backuplarını alacağım ancak depolama alanımda ne kadarlık alanlar bırakmalıyım”. İşte bu soruya nasıl bir cevap bulduğumuzu hep birlikte inceleyelim.

System Center 2012 R2 DPM ürünü yedekleme konusunda bir çok ürüne destek sunmakta, bu ürünlerin neler olduğunu daha önce yayınlamış olduğum makalede bulabilirsiniz.http://mustafakara.net.tr/system-center-data-protection-manager/scdpm-2012-r2sp1-surumlerinin-koruma-destegi-tablosu.html 

Özellikle bir çok firmanın On-Premise yapısında yer alan Hyper-V ,Exchange ve SharePoint ürünlerinin backupları için storage hesaplamasının nasıl yapıldığına bakacağız. Aslında bu hesaplama işlemi için DPM 2010 sürümüne göre oluşturulmuş DPM 2010 Storage Calculator for excel dosyalarını sizlerle paylaşacağım. Az öncede belirttiğim üzere bu dosyaların henüz DPM 2012 yada 2012 R2 sürümlerine göre oluşturulmuş bir hali yok bir süre daha bu sürümü ve bu dosyaları kullanmaya devam edeceğiz.

dpmhypervsize

Bu dosyaları eski adıyla Skydrive yeni adıyla OneDrive adresimden indirebilirsiniz. Bu dosyalar ile kapasite planlaması yaparken araştırmalarınız ve ön görüleriniz doğrultusunda bir buffer koymanızı öneririm.

https://onedrive.live.com/?cid=50f9cd364e5bfda1&id=50F9CD364E5BFDA1%211063

Umarım sizler için yararlı ve okunası bir yazı olmuştur.

Ka®a

 

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.