;?>

Feed Rss

SCCM Site System Rollerinin Hiyerarşik Yerleşimi

07.25.2014, Makale, System Center Configuration Manager, by , .

Çok büyük ve karmaşık alt yapılara sahip ortamlarda System Center 2012 R2 Configuration Manager kurmayı planlıyorsanız, hangi rolün hangi yapıya kurulabileceğini bilmek ve buna göre planlama yapmak gerekmektedir. Bu yazıda SCCM 2012 R2 rollerinin yerleştirilmesini inceleyeceğiz.

Karmalık hiyerarşilerde bazı sistem rollerinin CAS’ta , Child ya da Stand-alon PS’larda veyahut SS’larda kurulamayacağını aşağıdaki tabloda göreceksiniz.

Bu konuyu kısa bir örnekle açıklamak gerekirse; CAS’ta istemci ataması ve yönetilmesi yapılamamaktadır, bunun nedeni client yönetim rollerinden MP, DP rollerinin yüklenememesidir.

Aşağıdaki tabloda site system rollerinin hangi farklı site tipine yüklenemebildiği yer almaktadır.

Site system role

Central administration site

Child primary site

Stand-alone primary site

Secondary site

Site-Özel ve ya Hiyerarşi kapsamlı seçenek

Application Catalog web service point Hayır Evet Evet Hayır Hiyerarşi
Application Catalog website point Hayır Evet Evet Hayır Hiyerarşi
Asset Intelligence synchronization point Evet Hayır Evet Hayır Hiyerarşi
Certificate registration point Evet Evet Evet Hayır Hiyerarşi
Distribution point Hayır Evet Evet Evet Site
Fallback status point Hayır Evet Evet Hayır Hiyerarşi
Management point Hayır Evet Evet Evet Site
Endpoint Protection point Evet Hayır Evet Hayır Hiyerarşi
Enrollment point Hayır Evet Evet Hayır Site
Enrollment proxy point Hayır Evet Evet Hayır Site
Out of band service point Hayır Evet Evet Hayır Site
Reporting services point Evet Evet Evet Hayır Hiyerarşi
Software update point  Evet Evet Evet Evet Site
State migration point Hayır Evet Evet Evet Site
System Health Validator point Evet Evet Evet Hayır Hiyerarşi
Windows Intune connector Evet Hayır Evet Hayır Hiyerarşi

Ka®a

 

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.