;?>

Feed Rss

Azure SR ile Azure VM’i Başka bir Azure Bölgesine Çoğaltma

07.09.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: < 1 dakika

Azure Site Recovery ile ilgili yazılarıma yeni gelen bir özellik olan Azure VM’i başka bir Azure bölgesine çoğaltma yazısı ile devam etmek istiyorum. Azure Site Recovery hizmeti, planlı ve plansız kesintiler sırasında iş uygulamalarınızı çalışır durumda tutarak iş sürekliliği ve felaket kurtarma (BCDR) stratejinize katkıda bulunur. Site Recovery, şirket içi makinelerin ve Azure sanal makinelerinin (VM’ler), çoğaltma, yük devretme ve kurtarma dahil olmak üzere olağanüstü durumdan kurtarılmasını yönetir ve yönetir.

Bu kısa hatırlatmadan sonra bir Azure VM’in farklı bir Azure bölgesine nasıl kopyalanacağını açıklamaya başlayalım.

Öncelikle Azure portal üzerinden Virtual machines’e gelip replicate (çoğaltmak) istediğiniz makinenin özelliklerinde yer alan Operations sekmesinin altında yer alan Disaster recovery tıklayın.

Configure disaster recovery içerisinde ilk olarak çoğaltmanın olacağı Target region (hedef bölge) seçmeniz gerekmekte. Benim Azure VM’im West Europe’da barındırıldığından bu bölge tarafından çoğaltma işlemi yapılabilecek available bölgeleri göstermekte. Mavi, Yeşil ve Mor renkler kaynak, hedef ve mevcut bölgeleri temsil ediyor. Hedef bölgeyi seçtiğime göre şimdi tek yapmam gereken Enable replication butonuna basmak ve çoğaltmayı başlamasını sağlamak.

Azure Site Recovery’nin bu özelliği ile artık bölgeler arası VM replikasyonu yapmak, planlı, plansız kesintileri daha da fazla azaltmak işte bu kadar kolay.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir