;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Stack Donanım Gereksinimleri

12.22.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft Azure Stack için donanım gereksinimlerini benim de büyük bir hayranlıkla takip ettiğim, Windows tarafındaki en yetkili ve teknik kişilerden bir tanesi olan Jeffrey Snover tarafından açıklandı. Jeffrey Snover‘ın Azure Stack donanım gereksinimlerini anlattığı video’yu birazdan sizlerle paylaşacağım ama Azure Stack nedir ? Ürün hakkında çok fazla bilgim yok ancak öğrenmek istiyorum diyenleriniz için Mayıs ayında yazmış olduğum Microsoft Azure Stack Hakkında İlk Notlar makalesinin linkini paylaşıyorum.

Jeffrey Snover‘ın anlatımı ile Microsoft Azure Stack Donanım Gereksinimleri:

Azure Stack Teknik Önizleme (PoC) Donanım Gereksinimleri.

Aşağıdaki tabloda yer alan donanım gereksinimleri Azure Stack Teknik Önizleme sürümünü tek bir sunucuda en iyi sonuçla PoC’lerini yapabilmek için tasarlanmış olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu gereksinimlerin sadece PoC sürümü için geçerli olduğunu ve gelecek sürümlerde değişebileceğini unutmayınız.

Bileşen Minimum Önerilen
Formun Üstü
Compute: CPU

Formun Altı

Dual-Socket: 12 Fiziksel Çekirdek Dual-Socket: 16 Fiziksel Çekirdek
Compute: Memory 96 GB RAM 128 GB RAM
Compute: BIOS Hyper-V Etkin (SLAT Desteği ile) Hyper-V Etkin ( SLAT desteği ile)
Network: NIC Windows Server 2012 R2 Network Int.Card için sertifika desteği gerekmektedir, hiçbir özel özellik gerektirmez Windows Server 2012 R2 Network Int.Card için sertifika desteği gerekmektedir, hiçbir özel özellik gerektirmez
Disk Sürücüsü: İşletim Sistemi İşletim sistemi için 200 GB’lık SSD ve HDD 1 disk İşletim sistemi için 200 GB’lık SSD ve HDD 1 disk
Disk Sürücüsü: Genel Azure Stack POC Verisi 4 disk. Her disk kapasitesinin en az 140 GB olarak sağlanması gerekmektedir. (SSD ya da HDD) 4 disks. Her disk kapasitesinin en az 250 GB olarak sağlanması gerekmektedir.
Donanım logo sertifikasyonu Certified for Windows Server 2012 R2

Formun Altı

Depolama Ayrıntıları
Veri disk sürücüsü yapılandırma: Tüm veri sürücüleri aynı tipte (SAS veya SATA) ve kapasite olmalıdır. SAS disk sürücüleri kullanılırsa, disk sürücüleri, tek bir yoldan eklenmelidir (MPIO yoktur, multi-path support desteği sağlanır)
HBA Konfigürayon Seçenekleri:
1. (Tercih) Simple (Basit) HBA
2. RAID HBA – Adapter “pass through” modda yapılandırılmak zorundadır
3. RAID HBA – Diskler Tek Disk, RAID-0 olarak yapılandırılmış olması gerekir
Desteklenen Bus ve Ortam türü (Media Type) Kombinasyonları:
• SATA HDD
• SAS HDD
• RAID HDD
• RAID SSD (Medya türü bilinmeyen / belirtilmemiş ise*)
• SATA SSD + SATA HDD**
• SAS SSD + SAS HDD**

* Pass-through yeteneği olmayan RAID kontrolörler media type tanımıyor olabilir. Böyle kontrolörler HDD ve SSD tanımlanmamış olarak işaretler. Bu durumda, SSD kalıcı depolama yerine önbelleğe cihazı olarak kullanılacaktır. Bu nedenle, o SSD’leri Microsoft Azure Stack POC bu şekilde deploy edebilirsiniz.

** Katmanlı depolama için, en az 3 HDD olmalıdır.

Örnek HBA’ler: LSI 9207-8i, LSI-9300-8i veya LSI-9265-8i pass-through yeteneğine sahip

Kaynak:
http://blogs.technet.com/b/server-cloud/archive/2015/12/21/microsoft-azure-stack-hardware-requirements.aspx?wt.mc_id=WW_ABG_CLD_OO_SCL_TW

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.