;?>

Feed Rss

Azure Monitor’e Genel Bakış

01.31.2019, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: < 1 dakika

Bugünkü yazımda sizlere Azure Monitor’ü genel hatlarıyla anlatmak istiyorum, çünkü Azure Monitor ismi aslında uzun süredir kullanmış olduğumuz iki çözümün birleşmesi ile karşımıza çıkan yeni bir Azure servisi. Bu iki servis nedir derseniz Log Analytics ve Application Insights işte bu iki eski dost Azure kaynaklarını ve hibrit ortamları izlemek için tek bir entegre deneyim sağlamak üzere Azure Monitor’de birleştirildi. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum Log Analytics ve Application Insights servislerinden hiçbir işlevsellik kaldırılmadı ve kullanıcılar, her zaman tamamlamış oldukları senaryoları, hiçbir özellikten ödün vermeden gerçekleştirmeye devam edecekler.

Aşağıdaki şema ile sizlere konuyu biraz daha açmak istiyorum, diyagramın merkezinde, Azure Monitor tarafından kullanılan iki temel veri türü olan metrikler ve günlükler için veri depoları bulunur. Solda, bu veri depolarını dolduran veri izleme kaynakları var . Sağ tarafta, Azure Monitor’ün analiz, uyarı ve harici sistemlere aktarma gibi toplanan verilerle gerçekleştirdiği farklı işlevler vardır.

Peki Azure Monitor hangi verileri toplar derseniz, Azure Monitor birçok farklı kaynaktan veriler toplayabilir. Uygulamanızdan, uygulamanızdan, dayandığı tüm işletim sistemlerinden ve hizmetlerden, platformun kendisine kadar değişen kademelerde verilerini izlemeyi düşünebilirsiniz. Azure Monitor, aşağıdaki katmanlardan her birinden veri toplar:

  • Uygulama izleme verileri
  • Konuk İşletim Sistemi izleme verileri
  • Azure kaynağı izleme verileri
  • Azure aboneliği izleme verileri
  • Azure kiracı izleme verileri

Özetle Log Analytics ve Application Insights’ın yerini alan yeni bir Azure Servisi olan Azure Monitor’u sizlere tanıtmak istedim.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir