;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Stack Hakkında İlk Notlar

05.11.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .

Microsoft hız kesmeden bulut ürünlerine ait yenilikleri bizlere duyurur ve tanıtırken diğer ürünlerde yaptığı değişiklik veya yeni sürümlerin bilgilerinide bizlerle paylaşıyor. Aslında Microsoft son birkaç yıldır büyük bir dönüşüme imza atıyor ve tüm gelecek planlamasını bulut ürünlerine göre yapıyor. Bulut tarafına yaptığı bu önemli değişiklikler Enterprise segmentteki müşterileri tarafından da takip ediliyor.

Microsoft özellikle Enterprise segment grubunda yer alan firmaların bulut dönüşümüne olan endişeleri yüzünden bu segment için özellikle hibrit bulut modelini desteklemekte ve bu modele uygun ürünleri çıkarmayı hedeflemektedir. Bunlardan bir tanesi olan Windows Azure Pack kurum içi yapıda hibrit bulut hizmeti sunan self-service portal üzerinden Windows Server, System Center, SQL Server gibi ürünlerin entegre olarak çalıştığı veri merkezinin önünde duran web portal hizmeti olarak konumlandırılıyor.

Microsoft hibrit bulut modelini teşvik etmek için geçtiğimiz haftalarda Chicago’da yaptığı Microsoft IT Pro Ignite etkinliğinde Microsoft Azure Stack’i duyurdu.Microsoft Azure Stack ürününe ait ilk ekran görüntüsünü ve ilgili videoyu aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

azurestack

Microsoft Azure Stack ürünü ile birlikte gelecek yeni özelliklerin bir kısmını aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

• Ölçeklenebilir ve esnek yazılım tanımlı Ağ Denetleyicisi ve Depolama Spaces ile doğrudan otomatik senkronizasyon ve yük devri
• Yazılım tanımlı güvenlik için VM Ekranlı ve Güvenlikli Sunucular
• Organizasyonları, bölümleri ve iş yüklerini güvenli birşekilde ayırma
• Merkezi kontrol, erişim takibi ve yönetim hakları
• Birleştirilmiş altyapı çözümü
• Basitleştirilmiş özel / barındırılan bulut dağıtım

İlerleyen dönemde Microsoft Azure Stack ile ilgili gelişmeleri yine buradan sizlerle paylaşacağım.

Not: Windows Azure Pack’in yerine Microsoft Azure Stack’in geldiği yani Windows Azure Pack’in Azure Stack olduğu bir kısım tarafından söylenirken bir kısım ise Microsoft Azure Stack’in Windows Azure Pack 2.0 olmadığı yönünde 🙂 Bu keyifli tartışmayı netleştirmek için daha fazla araştırma yapıp sizlerle paylaşacağım. Bu konuda yazılmış iki ayrı makaleye ait linkleri aşağıda bulabilirsiniz.

http://windowsitpro.com/azure/windows-azure-pack-become-azure-stack

http://www.danielstechblog.de/what-is-azure-stack/

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


One Response to Microsoft Azure Stack Hakkında İlk Notlar

  1. Pingback: Microsoft Azure Stack Donanım Gereksinimleri - Mustafa Kara – MVP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.