;?>

Feed Rss

System Center Operations Manager 2007 R2 Management Packler

12.01.2011, Makale, System Center Operations Manager, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Merhaba sizlere bu yazımda SCOM 2007 R2 Management Packlerden (Yönetim Paketleri) bahsetmiyorum.Management Packler aslında OpsMgr yapısı içerisinde hayati önem taşıyan yazılımlardır.Bu yazılımlar genellikle Microsoft tarafından yazılır.Ancak diğer üretici firmaların ürünleri içinde yazılmış olan 3rd Party MP’lerde mevcuttur.Management Packler SCOM 2007 R2 sunuculara yüklenir ve ilgili olduğu bileşenin durum bilgilerini Management server’lara taşır.Agent yüklü olan sistemden kendisine ait bilgileri yollaması için agent’ı yönetir.Bir örnek ile bu açıklayalım SCOM sunucu üzerine yüklemiş olduğunuz SQL Server MP’si ilk olarak agent yüklü olan sistemlerde SQL Server kurulu olan sistemleri discover eder ve daha sonra tespit ettiği sistemden SQL Server’a ait bilgileri alır.SQL Server üzerinde çalışan databaseleri,databaselerin sağlık durumlarını ve onlarda gelen değerlere göre ilgili alertleri oluşturur.

Bu çalışma mantığı genel olarak tüm management packler için geçerlidir.Management packleri yapısı itibariyle ikiye ayırabiliriz.Aşağıdaki resimde yer aldığı MP’ler Sealed ve Unsealed olarak oluşturulmuştur.Seal olan MP’ler çoğunlukla üretici firmalardan tarafından PKI yapısı yada diğer yönetemler ile mühürlenir.Bu sebepten dolayı read only,referable ve mp uzantılıdır.Unsealed MP’ler ise yöneticiler tarafından oluşturulabilir,değiştirilebilir ve xml şeklindedir.Management Packler ileri seviye SCOM bilen kişiler tarafından da yazılabilir.MP yazmak için Microsoft’un geliştirmiş olduğu yazılımın ismi Authoring Console’dur.

image

Management Packler aşağıdaki objelerden oluşturulur yada bir başka deyişle aşağıdaki bileşenlerin toplamıdır.Management pack’i oluşturan her bir objenin belirli bir görevi ve zamanlaması vardır.Bu objeler sayesinde istenilen izlemeler,alertler,tasklar oluşur.

image

SCOM 2007 R2 Management Packler çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.Bilişim teknolojilerinin dev firmalarına ait management packler rahatlıkla bulunabilir.Bunların bir kısmının listesini aşağıda görebilmektesiniz.Bu MP’lerin çoğu ücretsiz iken bir kısmıda ücretli olarak satılmaktadır.

managementpacks

Şimdide sizlere Management Packleri indirebileceğiniz en çok kullanılan sitelerden bahsetmek istiyorum.

Bunlardan ilki Microsoft’un Pinpoint sitesi içerisinde bir çok ücretsiz MP bulunmaktadır.

http://systemcenter.pinpoint.microsoft.com/en-US/applications/search/operations-manager-d11?q=

mp2

Microsoft’un bir çok ürünü için yazılım geliştiren öncü firmalardan biri Quest Software içerisinde bir çok MP bulabilirsiniz.MP’lerin büyük bir kısmı ücretli olarak satılmaktadır.

http://www.quest.com/

mp1

Birçok üretici firmaya ait MP yazan firmalardan bir tanesi BridgeWays’dir.Microsoft Gold Partner olan BridgeWays içerisinde özellikle VMWare MP’sini öneririm.

http://www.bridgeways.ca/

mp3

Ücretisiz MP dağıtıcılarından bir taneside Codeplex’dir.Bu siteyide sık kullanılanlar arasına eklemenizi tavsiye ederim.

http://xsnmp.codeplex.com/

mp4

Bu yazımızda sizlere Management Pack’in ne olduğundan,içeriğinin nelerden oluştuğundan ve nerelerden indirileceğinden bahsettim.Daha sonraki yazılarımızda SCOM yapısına import edilmesi ve özelleştirilmesi işlemini anlatacağım.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir