;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Sphere Tanıyalım

04.23.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Birazdan sizlerle paylaşacağım yazıyı bende ilk okuduğumda gözlerime inanamadım, birkez daha okuma ihtiyacı duydum ve sonunda gerçek ötesi bir bilgiyi sizlerle yazmaya karar verdim J . Microsoft geçtiğimiz günlerde akıllı cihazlara, oyuncaklara ve diğer aygıtlara güç sağlayan işlemcileri korumak için tasarlanan yeni bir teknoloji olan Azure Sphere’i duyurdu. Buraya kadar herşey normal J çünkü Microsoft son yıllarda yaptığı inovasyonlarla gerçekten yenilikçi bir teknoloji üreticisi olduğunu gösterdi, normal olmayan şey ise Azure Sphere, Microsoft tarafından bir zamanlar büyük bir tehdit olarak görülen ücretsiz bir işletim sistemi olan Linux tarafından büyük ölçüde desteklenmekte hatta kendi özelleştirdikleri Linux çekirdeği ile gelmekte.

Microsoft, yaptığı duyuruda yeni, güçlü ve güvenli bir mikro işlemci tasarladığını ve bu mikro işlemciyi üreticilere hiç bir ücret almaksızın dağıtımını sağlayacağını da belirtti. Yukarıda belirttiğim gibi ürünün adı Azure Sphere ve üzerinde Linux çalışıyor olacak. Yeni ayrıntıların çok kısa bir zamanda ortaya çıkacağını düşünüyorum, ancak burada gerçekten dikkate değer bir kısım var: Azure Sphere’i güçlendirmek için Microsoft, Microsoft’un bir zamanlar için en büyük tehdit olduğunu düşündüğü ücretsiz açık kaynaklı işletim sistemi olan Linux’un özel bir sürümünü geliştirmiş olması. Ayrıca bulut tabanlı güvenlik hizmetleri ile bu özelleştirilmiş kendi Linux işletim sistemlerinin güncellemesini de yapacağını belirtiyor.

Herhalde bundan 10 yıl önce Microsoft’un kendi özelleştirilmiş Linux çekirdeğini yazacağını, bunu her kanaldan duyuracağını rüyamızda bile görsek inanamazdık J Aslında Microsoft, Azure ile herşeyin değişeceği sinyalini bizlere vermişti. Neydi bu sinyaller neredeyse tüm Linux tabanlı işletim sistemleri Azure’da kullanımda. WordPress gibi belkide en çok tercih edilen content management sistemini Azure’da ayağa kaldırmak birkaç dakikamızı alıyor. MySQL Azure’da en çok tercih edilen veri tabanı sistemlerden birisi. Artık Linux işletim sistemlerini üzerine SQL Server kurulabiiyor. İşte bu büyük değişim Microsoft’un yeni vizyonunu ve neler yapabileceğini ortaya koyuyor. O yüzden ilerleyen günlerde daha fazla şaşıracağımıza eminim J

Son bir not birçok özgür yazılım kullanıcıları veya geliştiricileri bu haberlerden çok memnun olmayıp, büyük eleştirilerde bulunuyorlar, bakalım bu özelleştirilmiş Linux çekirdeğine yorumları ne olacak.

Daha fazla bilgi almak isteyenler için aşağıdaki resmi linki paylaşıyorum.

https://azure.microsoft.com/en-us/blog/introducing-microsoft-azure-sphere-secure-and-power-the-intelligent-edge/

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir