;?>

Feed Rss

SCOM 2012 Agent Kurulumu (Discovery Yöntemi ile Uzaktan Kurulum)

01.09.2013, Makale, System Center Operations Manager, by , .
Okuma Süresi: 3 dakika

Agent kavramı günümüzde sıklıkla duyduğumuz bir çok üründe karşımıza çıkan bir bileşen olmaya başladı.Özellikle System Center ürünlerinin bir çoğu agentlar sayesinde görevlerini ve işleyişlerini başarı ile yapmaktadır.

Agent,SCOM aracılığıyla sağlık durumunu izleyeceğimiz bütün bilgisayarlara kurmuş olduğumuz bir servistir.(OpsmgrHealthService) Agent servisi aracılığıyla bilgisayarların konfigürasyon ve envantersel bilgileri SCOM makinesine gönderilmektedir.Aynı zamanda bilgisayarların sağlık durumu bu ajanlar vasıtasıyla izlenmektedir.Her bir agent bağlı bulunduğu management grup’a hizmet etmektedir.Agentlar,hangi bilgisayarlardan hangi bilgileri nasıl toplayacağı ve nereye raporlayacağını management grup’dan öğrenmektedir.Yine Agentlar hangi kriterlere göre izleme yapacağını bizim SCOM üzerindeki Management grubumuzda yaptığımız ayarlardan bilmektedir.


Agentların sunuculara kurulumu Management Console üzerinden discovery yöntemi ile uzaktan kurulum, group policy,yazılım dağıtımı veya manuel kurulum şeklinde yapılabilir.


Agent kurulum yöntemlerini 3 makale serisinde inceleyeceğiz.Makalenin ilk serisinde en sık kullanılan ve en kolay yöntem olan Discovery ile uzaktan agent kurulumunun nasıl yapıldığını göreceğiz.

 • Start -> Programs -> System Center 2012 Operations Manager  lokasyonundaki “Operations Console” uygulamasını çalıştırınız.
 • Operations Console penceresinde “Administration” bölümünde “Device Management” üzerine farenin sağ tuşu ile klikleyin “Discovery Wizard” üzerine klikleyiniz


 • Agent yüklemek istediğiniz sistemlerin gösteren bilgi ekranı gelecektir.”Windows Computers” seçiniz. “Next” tuşu ile ilerleyiniz.


 • Etki alanında yer alan bilgisayarlara agent yüklemek için “Automatic computer discovery” seçeneğini işaretleyiniz ve “Next” tuşu ile ilerleyiniz.


 • Hedef makinada administrator haklarına sahip bir hesap yazılır ve discover butonuna basilar.Kurulumdan önce tanımlamış olduğumuz “opsmgragentinstall” hesabı yazınız ,şifre olarak belirlemiş olduğunuz şifreyi giriniz. “Discovery” tuşu ile ilerleyiniz.


 • Kurulum yapılacak makinayı veya makinaları seçiniz ve sunucunun bağlı olacağı management server seçilerek next butonuna basınız ve kurulumun yapılması sağlayınız


 • Summary ekranında ,agent kurulum bilgileri yer almaktadır.Bu bölümede “opsmgragentinstall” hesabı yazınız ,şifre olarak belirlediğiniz şifreyi giriniz. “Finish” tuşu ile agent yüklemesini tamamlayınız.
 • Agent yüklenmesi kısa bir süre sonra başlayacaktır.Kurulumların başarıyla sonuçlanabilmesi için önerilen portların ve antivirüs exclusion tanımlamalarının yapılması gerekmektedir.Aşağıda yer alan linkten bu bilgilerin yer aldığı makaleye ulaşabilirsiniz.

  http://mustafakara.net.tr/system-center-operations-manager/scom-2012nin-destekledigi-konfigurasyonlar.html


 • Agent kurulumun başarıyla tamamlandığını gördükten sonra “close” butonu ile işlemi sonlandırınız.


Bu bölümde Discovery yöntemi ile uzaktan SCOM 2012 agent kurulumunun nasıl yapıldığını inceledik.Discovery sırasında bir çok kritere göre makineler sorgulanabilir ve çok kısa bir süre içerisinde bu sorgu sonuçunda ortaya çıkan makinelere agent kurulumu yapılabilir.


Serinin ikinci makalesinde görüşmek üzere….

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir