;?>

Feed Rss

Microsoft Operations Management Suite (OMS) Solutions Galery

07.30.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 3 dakika

Microsoft Operations Management Suite (OMS) makale serisinde bu hafta bence Microsoft OMS’in bu kadar kullanışlı ve başarılı olmasını sağlayan bir özelliğinden bahsedeceğiz. Microsoft OMS bizlere alt yapımızdaki tüm sistemler, Azure, Amazon AWS gibi bulut tabanlı platformlar ve diğer servisleri izlememizi sağlayan çözümler ile sunmakta. Bu çözümeler Microsoft OMS’in Solutions Galerisinde yer alıyor ve Microsoft OMS’in kalbini oluşturuyor.

Microsoft Operations Management Suite (OMS) açtığımızda karşımıza gelen ilk ekran olan Overview’de birçok servisin görselini görebiliyoruz, bu servisler aslında Microsoft tarafından yazılmış “Solutions” çözümler olarak bizlere sunuluyor. Kısacası Microsoft MartketPlace, Apple ITunes veya Google Play’den ihtiyacımıza karşın çözüm oluşturacak bir uygulama indirip, kullandığımız gibi Microsoft OMS içerisinde ortamlarımızdaki (Cloud ve On-Prem) sistemleri ve servisleri izleyebileceğimiz uygulamaları, “Solutions Galery” içerisinde bulup Microsoft OMS ekleyebiliyoruz.

Ben bu özelliği eskiden beri SCOM tarafında kullandığım Management Packlere benzetiyorum, en büyük farkı bunları fine tunning yapmak, override etmek gibi özelleştirmeleri biz yapmıyoruz, Microsoft OMS ile bize bunları eksiksiz bir şekilde sunuyor.

İsterseniz yapınızda servisleri ve sistemleri izlemek için bu paketleri Microsoft OMS’e eklemeye başlayalım. İlk olarak Microsoft Operations Management Suite (OMS) ana sayfasından kırmızı ile işaretlediğim “Solutions Galery” tıklamanız gerekmekte.

Artık “Solutions Galery” bölümündesiniz, burada şu an için bizlerin kullanımına sunulmuş uygulamalar listeleniyor, bu uygulamaların ekran görüntülerini görmek için sol tarafta yer alan bölümde ilgili uygulamaya tıklayabilirsiniz. Bunun dışında şu an için kullanımda olan veya yakın zamanda kullanıma sunulacak çözümleri sağ tarafta bulabilirsiniz. Ekran görüntüsüne tüm çözümler tam olarak sığmadığı için sizlere iki ekran görüntüsü halinde paylaşacağım.

Çözüm Ekran Görüntüsü – 1

Çözüm Ekran Görüntüsü – 2

İsterseniz Microsoft OMS çözümlerini incelemeye başlayalım, örneğin şirketimin uygulamaların birbiri ile olan bağımlılıklarını incelemek istiyorum buna uygun Microsoft OMS içerisinde çözüm aradığımda (birkaç saniye sürdü) App Dependecy Monitor çözümünü buluyorum, aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan çözümü incelediğimizde az önce sizlere bahsettiğim gibi çözümün yakın bir zamanda çıkacağını görüyoruz.

App Dependency Monitor ürününe tıkladığımda ekran görüntüsünü ve detaylarını inceliyorum. Yakın bir zamanda çözümün bende çıkmasını dört gözle bekliyorum, gerçekten uygulamaların birbirleri ile olan bağımlılıklarını net bir şekilde görebileceğiz.

İsterseniz şimdi de kullanımda olan bir çözümü inceleyelim SQL Assessment’i ekleyelim, Bu çözüm ile SQL Sunucularının birimlerine ait risk ve sağlık durumlarını görebileceğiz. Öncelikle bu çözümü Solution Galery içerisinde bulun ve çift tıklayın.

Çift tıkladıktan sonra SQL Assessment çözümüne ait detaylarını okuyup, gösterge paneli inceleyebilirsiniz, eğer çözüm istediğiniz ihtiyacı karşılayacaksa. “Add” butonuna tıklayarak ekleyebilirsiniz. Çözümün ücretsiz olduğunu herhalde anlaşılıyordur J

Solution Galery içerisinde yer alan bir çözümü ekledikten sonra Overview bölümüne yani genel bakış kendisini atacaktır.

Son olarak eklenen çözümlerin nasıl kaldırıldığını gösterip makaleyi sonlandırmak istiyorum. Solutions Galery içerisine gelerek eklemiş olduğunuz çözümü bulun ve tıklayın.

Bu sefer artık o çözüme sahip olduğunuzu görebileceksiniz, kaldırmak için Remove butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Bir sonraki Microsoft OMS makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

3 Responses to Microsoft Operations Management Suite (OMS) Solutions Galery

  1. Pingback: 20 Serilik Microsoft Operations Management Suite (OMS) Yazı Dizisi - Mustafa Kara – Microsoft MVP

  2. Pingback: Microsoft Operations Management Suite (OMS) Azure Site Recovery - Mustafa Kara – Microsoft MVP

  3. Pingback: Microsoft Operations Management Suite (OMS) Backup - Mustafa Kara – Microsoft MVP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir