;?>

Feed Rss

Windows Azure Pack Kurulum Mimarileri

04.15.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Windows Azure Pack özellikle kurum içi yapılarında Azure’un sağladığı tüm avantajları kullanmak isteyen firmalar, holdingler ve ya Azure hizmetini dış müşterilere sağlamak isteyen veri merkezleri, hostingler için çok kullanışlı bir ürün olarak karşımıza çıkmakta.

Windows Azure Pack’in kurulum mimarilerini bu yazımızda hızlı bir şekilde değineceğiz.
Not: Makalenin ilerleyen bölümlerinde Windows Azure Pack, WAP kısaltması ile kullanılacaktır.

WAP iki temel kurulum mimarisi ile karşımıza çıkıyor. Bunlar;

  • Express Deployment
  • Enterprise Deployment 

Aşağıdaki WAP express kurulum mimarisinde görüleceği üzere bu senaryoda tüm bileşenler aynı sunucu sistem üzerine yani tek bir makineye kurulmaktadır. Bu kurulumdaki amaç WAP incelemek, neler yapabildiğini görmek üzerinedir. Express kurulum production ortamlar için önerilmez. Express kurulum mimarisi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu linkten tüm detayları bulabilirsiniz Install an express deployment of Windows Azure Pack.


Enterprise deployment senaryosunda ise dağıtık yapıya göre mimari oluşturulmuş ve 3 farklı seçenek ile ölçekleme sağlanabilmektedir.

WAP temel dağıtık kurulum mimarisinde 8 ayrı makine ile kaynak dağıtımı yapılmakta ve adından da anlaşılacağı üzere enterprise deployment’teki en temek kurulum mimarisini oluşturmaktadır. WAP dağıtık kurulum mimarisi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu linkten tüm detayları bulabilirsiniz Install a distributed deployment of Windows Azure Pack.


WAP temel dağıtık mimarinin daha gelişmişi olan ve kullanıcı erişim taleplerinin Load Balancing kullanarak yük dengelemesi yapılması gerekirse WAP Minimal deploymet senaryosu önerilir.Bu senaryo ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bu linkten detaylara ulaşabilirsiniz Install a distributed deployment of Windows Azure Pack


Enterprise Depoloyment’teki son ve en büyük tasarım WAP Scaled deployment mimaridir. Bu mimaride hem ölçeklenebilirlik hem de yedekleme aynı dizayn içerisindedir. Yine bu tasarım hakkında detaylı bilgiye erişmek isterseni aşağıdaki linki okumanızı tavsiye ederim.Install a distributed deployment of Windows Azure Pack.


WAP kurulum mimarileri hakkında bana yardımcı olan bu güzel yazının ana fikrini veren sevgili Okan Eke‘ye çok teşekkür ederim. WAP hakkında Okan’ın çekmiş olduğu eğitim videsounu MVA‘den izlemenizi öneririm.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir