;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Linux VM’lerde RDMA Kullanılabilir Durumda

07.12.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: < 1 dakika

Microsoft Azure Linux sistemler üzerinde RDMA etkin hale getirdiğini duyurdu. Böylelikle, HPC ve Big Compute sistemler daha erişilebilir ve uygun maliyetli olarak kullanıma sunulabilecek. Linux RDMA kullananlar uygulamalardaki karmaşık sorunları daha kolay çözebilecek yüksek hızda, düşük gecikme ve ağ erişilebilirliği sağlayacak. Linux RDMA detaylandırmaya devam edelim.

Uzaktan Doğrudan Bellek Erişimi veya RDMA, bildiğiniz üzere önceki yıllarda sanallaştırma teknolojilerinde kullandığımız performans arttırıcı bir çözümdü. Azure’da iki sanal makine üzerinde çalışan işlemler arasında düşük gecikmeli ağ bağlantısı sağlanmasını eski sanallaştırma yapısındaki gibi sağlatacak bir teknoloji olarak kullanıma sunuyor.

RDMA teknolojisi, mühendislik simülasyonları ve tek bir makinenin hafızasında sığmayacak kadar büyük olan diğer uygulamaların işlemkeri için gereklilik göstermektedir. Azure A8 ve A9 VM’lerde 3 mikrosaniye gecikmeli bir performans ve 3.5 Gbps üzerinde bir bant genişliği sağlanabiliyor.

Azure Linux RDMA şu an SUSE Linux Enterprise Server 12 (SLES12) sürümünde destekleniyor. Diğer Linux dağıtımları ile yakın gelecekte destekleneceğini söyleniyor. Özellikle HPC iş yükleri için ayarlanmış tamamen entegre RDMA sürücüleri SLES 12 sürümü Azure market’te yerini almış kullanılabilir durumda.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir