;?>

Feed Rss

Azure Portal Üzerinden Managed Diske Taşıma

08.13.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Microsoft, Azure Sanal makinelerin disk kullanımı için son dönemde birçok yeni alternatif getirdiğini sizlere duyurmuştum. Birkaç gün önce Unmanaged Disk (Yönetilmeyen Disk) kullanan Azure VM disklerini Managed Disk’e taşınması özelliği Azure Portal’da kullanılır hale getirildi. Bende bu yazımda kendi Azure aboneliğimde yer alan Unmanaged Disk’e (Yönetilmeyen Disk) sahip bir Azure VM’in Managed Disk’e (Yönetilen Disk’e) nasıl taşınacağını göstereceğim.

Yönetilen Disk’lerin faydalarını tekrar bu yazıda belirtmek istemiyorum, yine de bilgi edinmek isteyenler www.mshowto.org ‘daki Managed Disk yazılarımızı okuyabilirler. Şunu kısaca söylebilirim Azure VM Disk yönetimi, performans hesaplaması gibi konuları Managed Disk’le birlikte unutuyorsunuz. Şimdi biz bu migration işlemi nasıl olacak ona geçelim. Öncelikle sizlere Azure Portal üzerinden bu bilgiyi göstermeyi tercih ettim. Eğer Azure Portal üzerinden bu işlemi yapmak istemez ya da birçok VM’inizde Managed Disk Migration’ı otomatikleştirmek isterseniz bunun için PowerShell veya CLI talimatlarını da kullanarak yapabilirsiniz. Yönetilen Disk kullanmayan makinemin özelliklerine Azure Portal’dan geliyorum. Zaten kırmızı kutu ile işaretledim aşağıdaki ekran görüntüsünde bunu görebilirsiniz. Bize kısaca artık Azure Portal üzerinden Yönetilen Disk’e taşımanın mümkün olduğunu ve ne faydalar sağlayabileceğini görmek için bu linke tıklamamızı söylüyor. Taşıma işlemine devam edebilmek için elbette bu yazıya tıklıyoruz.

Migrate to managed disks penceresinde yukarıda belirttiğim gibi yönetilen diskin faydaları belirtiliyor ve işleme devam etmek için bu seferde Migrate butonuna basıyoruz.

Çalışır durumda olan Azure VM durduruluyor ve ardından Disk’in Managed Disk’e taşınması işlemi başlıyor.

Çok uzun olmayan bir sürede Managed Disk’e migrate işlemi tamamlanıyor. Sonrasında Azure VM’in özellikleri içerisinde yer alan Disks bölümünden başarılı bir şekilde işlemin tamamlandığını görebiliyoruz.

Özellikle I/O sorunundan dolayı performans sıkıntısı, depolama sınır problemleri, düşük kullanılabilirlik sorunları yaşamamak adına Managed Disk kullanmak gerçekten Azure yöneticilerinin işini kolaylaştırıyor. Sadece birkaç dakika sürecek bu migrate işlemini yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir