;?>

Feed Rss

Azure VM Viewing Reboot Logs

04.12.2015, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: < 1 dakika

Microsoft Azure periyodik olarak sanal makinelerin çalıştığı hostların güvenliği, performansı arttırmak için düzenli olarak güncelleştirmeler yapmaktadır. Bu güncelleştirmelerin çoğu arka planda ve sanal makinelere etkisi olmadan yapılmaktadır. Bu tarz önceden tasarlanan güncellemeler planlı bakımlar içerisinde yapılmaktadır. Ancak buna rağmen bazen sanal makinelerin yeniden başlatılması gerekmektedir. Bu yazıda Microsoft tarafından Azure VM’ler için yeni eklenen bir özellikten “View Reboot Logs” tan bahsedeceğim.

Azure VM’lerin yeniden başlatılması durumunu göstermek için oluşturulmuş bu yeni API’nin adı “View Reboot Logs”. Bu özelliğe Azure VM’in bulunduğu cloud service’in üzerine tıklayarak dashboard içerisinde görebilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde ilgili API kırmızı ile işaretlenmiştir.

“View Reboot Logs” yazısına tıklanır ve reboot tarih aralığı belirlenir, sanal makinenin neden yeniden başladığı çıkan sonuçta görülür.

Powershell kullanarakta Azure tarafından bu bilgiyi alabilirsiniz. Powershell kodunu inceleyebilmeniz adına aşağıya yazıyorum.

$today = get-date

$yest = $today.AddDays(-1)

Get-AzureDeploymentEvent -ServiceName mkk-vm1 -StartTime $yest -EndTime $today

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir