;?>

Feed Rss

Azure Storage Blob’lar için Soft Delete Özelliği

06.25.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Bugün sizlere Azure Storage ile ilgi bir yeni özelliği yazmak ve tanıtmak istedim. Azure Program yöneticileri, Azure Storage Blob’lar için soft delete özelliğini genel kullanıma çıkardıklarını belirttiler. Bu ürün şu an için tüm bölgelerde kullanılabilir durumda. Nedir Soft delete özelliği derseniz? İsminden de anlaşılacağı üzere ve Resim-2 ‘de göreceğiniz gibi enable edilmiş bir blob veya blob snapshot’ı silindiğinde verilerinizi kurtarmanızı sağlayan yeni bir özellik.

Veri silindiğinde, kalıcı olarak silinmek yerine soft delete – yumuşak bir silme geçişi yapar. Soft delete – yumuşak silme açıksa (enable) ve verilerin üzerine yazdığınızda, üzerine yazılan verilerin durumunu kaydetmek için soft bir anlık görüntü -snapshot oluşturulur. Soft delete – Yumuşak olarak silinmiş nesneler, açıkça listelenmedikçe görünmezdir. Silinen verilerin, kalıcı olarak kullanım süresi dolmadan önce geri alınabileceği süreyi ayarlayabilirsiniz.

Aşağıdaki diyagramı inceleyerek bu özelliğin nasıl çalıştığına bakalım, Etkin veriler mavi iken, soft delete veriler gridir. Daha sonra yeni yazılan veriler eski verilerin altında görünür. B1 ile diğer B1 üzerine yazıldığında, B0’ın soft delete bir snapshot’ı oluşturulur. Blob silindiğinde, kök (B1) ayrıca soft delete bir duruma geçer.

Soft delete özelliğinin, % 100 geriye dönük uyumluluğu bulunmaktadır; Bu özelliğin sağladığı korumalardan yararlanmak için uygulamalarınızda değişiklik yapmanız gerekmez.

Soft delete enable – kullanılabilir hale getirmekte çok kolaydır. Ben Azure Portalıma login oluyorum ve mevcut storage account’uma giriyorum. Sonrasında Blob Service’n altında yer alan Soft delete tıklıyor ve retention süremi belirtiyorum. Hemen aklınıza bu hizmetin ücreti veya nasıl fiyatlandırıldığı sorusu gelebilir, bunu da şu şekilde açıklayayım Soft delete veriler aktif verilerle aynı oranda faturalandırılır. Azure Storage Blob fiyatlaması hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler bu linki inceleyebilirler.

Silinen verileri geri getirmenin bu kadar kolay olduğu bu teknolojiyi kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bazen dalgınlıkla yapılan bir silme işlemi büyük sıkıntılara neden olabiliyor. Soft delete özelliğinin bu tarz hataların önüne geçeceğini düşünüyorum.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir