;?>

Feed Rss

Chrome işletim sistemi çıktı ama…

12.08.2010, Duyurular, by , .
Okuma Süresi: < 1 dakika

Google, beklenen PC işletim sistemini bir avuç test uzmanına dağıttı. Ticari sürümüyse 2011’de çıkacak.

 

101208-ChromeOS_hlarge

Google’ın yıllardır üzerinde çalıştığı ve mevcut PC işletim sistemlerine ciddi rakip olması hedeflenen Chrome işletim sisteminin çıkışı yine ertelendi. Ancak gelecek yıl ortalarında ‘hazır olabileceği’ duyurulan sistemin bir ‘erken deneme’ sürümü, laptoplara yüklü olarak bazı test uzmanlarına dağıtıldı.

Pilot program çerçevesinde dağıtılan Chrome’lu laptoplar marka taşımıyor ve Cr-48 kod adıyla anılıyor. Pek çok özelliği henüz tamamlanmamış olan yeni ve iddialı işletim sistemi, kişisel bilgisayarını daha çok internette gezinmek için kullanan, pek çok işini internet tabanlı olarak yapan kişileri hedefliyor.

Bilgisayar donanımından daha çok, işlemlerin merkezi sunucularda yapıldığı bulut bilişim uygulamalarına öncelik veren işletim sistemi, bu yüzden hızlı ve işlevsel olabilir. Proje sorumlusu Sundar Pichai’e göre Chrome işletim sistemi, “tamamen web odaklı”.

Pichai, Chrome OS taşıyan laptopların mobil olarak da internete erişebilmesi için sistem ve cihazları 3G uyumlu yaptıklarını ve ABD’de Verizon ile işbirliğine gittiklerini söyledi. Verizon’un aylık 10 dolargibi düşük bir ücretle Chrome laptoplara sınırsız 3G internet bağlantısı sağlayacağı ifade edliyor.

Ayrıca, resmen kesinleşmese de, Chrome’lu laptopların sabit disk taşımayacağı ve 12.1 inç ekrana sahip olacağı belirtiliyor.

101208-chromeOSlaptop

Chrome OS test sürümünü taşıyan Cr-48

Chrome OS taşıyan ilk dizüstü bilgisayarların Acer ve Samsung firmaları tarafından 2011 ortalarına doğru çıkarılması bekleniyor.

Google’ın pazartesi günü de tanıttığı Chrome Web Store’da şimdilik 500 adet uygulama bulunuyor. Chrome bilgisayarların indirebileceği uygulamaların sayısının, ticari laptop modelleri çıkıncaya kadar 3-4 katına çıkacağı tahmin ediliyor.

Kaynak:NTVMSNBC

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir