;?>

Feed Rss

Facebook-Google savaşı kızışıyor

11.09.2010, Diger, Duyurular, by , .
Okuma Süresi: < 1 dakika

Facebook, Google’ın sosyal ağa otomatik adres defteri aktarımını yasaklaması üzerine tali bir yöntemi kullanıcıya sundu.

Google, veri paylaşımında tek taraflı davranmakla suçladığı Facebook’un üyelerinin Google adres defterini otomatik olarak profillerine aktarma uygulamasını durdurmuştu. Facebook’ta bunun üzerine iki basamaklı tali bir yöntemi kullanıcılara sundu.

Facebook’un Google’dan adres defteri aktarımı için keşfettiği yöntem, Google adres defterinin önce veri dosyası olarak kullanıcı bilgisayarına indirilmesi, daha sonra da bu dosyanın Facebook’taki özel bir sekme üzerinden siteye yüklenmesi şeklinde işliyor.

İki dev firma arasındaki çekişme, Facebook’un bu yeni adımıyla farklı bir boyut kazandı.

Google-Vs-Facebook1

500 milyondan fazla üyesi bulunan Facebook, pek çok internet servisinin veri aktarımına izin vererek işbirliği yapmaya çalıştığı iletişim ağlarının başında geliyor.

Öte yandan arama ve içerik takibinde lider konumda bulunan Google da, halen kontrol ettiği internet reklam pazarında Facebook’un artan baskısını durdurma peşinde.

Facebook, yakın geçmişte Microsoft’a ait Bing arama motoruyla işbirliğine giderek, ağ içeriğini arama motorunda göstermeye başlamıştı.

facegoogle2

İnternet içerik takibinde lider konumda olsa da iletişim ağı konusunda zayıf kalan Google ise, bir süre Facebook’un şartlarına göz yumarak Gmail adres defterlerinin kullanıcı tarafından Facebook2a aktarılıp arkadaş listelerini güncellemelerine izin vermişti.

Ancak Bing ile anlaşan Facebook, kendi kullanıcı bilgilerinin Gmail’e aktarımına ise izin vermiyordu. Google da bunun üzerine bu tek taraflı trafiği durdurarak, iki firma arasındaki hakimiyet savaşına yeni bir boyut kazandırdı.

Bazı uzmanlar, Facebook’un çare olarak sunduğu yeni içerik aktarım yönteminin akıllıca bir misilleme olduğu, ancak kullanıcı tarafından pek de kullanışlı bulunmayacağı kanısında.

Kaynak:NTVMSNBC

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir