;?>

Feed Rss

Yeni Dv3 ve Ev3 VM Boyutlarını Tanıyalım

07.17.2017, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Yeni Dv3 sanal makine size’ları geçtiğimiz günlerde genel kullanılabilir olarak duyuruldu (GA). Ayrıca yüksek bellek kapasiteli D size’ların (D11-D14) adlandırılması Ev3 olarak güncellendi. Bu yeni size’lar, Intel® Broadwell E5-2673 v4 2.3GHz işlemci ve Intel® Haswell 2.4 GHz E5-2673 v3 üzerinde çalışan Hyper-Threading Teknolojisini kullanacağı da bildirildi. Fiziksel çekirdeklerden sanal CPU’ya (vCPU) geçiş, daha büyük VM boyutlarını desteklemek ve en son işlemcilerin tam potansiyeli ile kullanabilmenizi sağlayan önemli bir mimari değişiklik olarak gelmektedir. Daha iyi performans ve verimlilik sağlayarak Azure müşterilerine maliyet tasarrufuyla daha iyi sonuçlar alınabilmesi hedefleniyor. Bu yeni Hyper-Threaded size’ları, önceki Dv2 boyutlarından % 28 daha düşük fiyatla satılacağıda duyuruda yer alıyordu.

Dv3 ve Ev3 boyutları, aynı zamanda Windows Server 2016 ana makinelerinde çalışan ilk VM’lerden bazıları olarak geliyor. Windows 2016 ana makineleri, bu yeni VM boyutları için (Nested) İç İçe geçmiş Sanallaştırma ve Hyper-V Konteynerlerini etkinleştirmeye olanak sağlıyor. İç içe geçmiş sanallaştırma, bir Azure sanal makinesinde bir Hyper-V sunucusu çalıştırmanıza izin verir. İç içe geçmiş sanallaştırma ile sanallaştırılmış bir konteyner barındırıcısında bir Hyper-V Konteyner çalıştırabilir, sanal ortamda bir Hyper-V laboratuarı kurabilir veya çoklu makine senaryolarını test edebilirsiniz. Yakın bir zamanda blogumda sizlere Nested (İç içe geçmiş sanallaştırma) teknolojisine ait bir yazı yazıp paylaşacağım.

Yeni Dv3 VM boyutları, 64 vCPU’ya ve 256GiB RAM’e kadar yüksek bir performans sunuyor. Yeni ismi ile Ev3 sizeları, vCPU’ya Dv3’den daha fazla bellek sağlar ve böylece 64 vCPU ve 432GiB RAM ile en büyük iş yükleri rahatlıkla çalıştırılabilir hale geliyor.

Ayrıca DS15v2 ve D15v2 hariç, mevcut Dv2, DSv2, F, Fs ve Av2 boyutları yeni Intel® Broadwell işlemciler ile satışa sunulacak. D15v2 ve DS15v2 boyutları ise Intel® Haswell işlemciler ile satılacak.

Şu anda aşağıdaki bölgelerde kullanıma sunulduğunu görebilirsiniz.Diğer bölgelerde de kullanıma hızlıca alınacağı bildiriliyor.

  • US
  • West 2
  • East
  • Europe
  • West
  • Asia Pacific
  • Southeast

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir