;?>

Feed Rss

Azure Service Health’i (Preview) Tanıyalım

06.10.2017, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Her azure yazısında sizlere Azure’un sürekli yeni servislerle güncellendiği ve sürekli iyileştirildiğini hiç sıkılmadan yazıyorum. Iaas, PaaS ve SaaS hizmet modelini tek bir yerden sunan en başarılı genel bulut sağlayıcısı olmak belkide bu şekilde oluyor. Microsoft geçtiğimiz günlerde Azure üzerinde yeni bir çözümünü duyurdu ismi Service Health. Azure portalında yeni kişiselleştirilmiş servis sağlık gösterge tablosu olarak Service Health şu an ön izleme olarak kullanıma sunuldu.

Service Health kullanmak gerçekten çok kolay ilk olarak en alt bölümde yer alan More Services> tıklayın ve arama kısmına Service Health yazın. Ben Service Health’i Azure portalımda sürekli kullanacağım için favorilerim arasına alıyorum ve artık sağ bölümde sürekli kalmasını sağlıyorum. İsterseniz de dashboard’ınıza pinleyebilirsiniz hangisi sizin kolayınıza geliyorsa.

Service issues görünümü, Azure servislerinde kaynaklarınızı etkileyen devam eden sorunları gösterir. Buradan sorunun ne zaman başladığını ve hangi hizmetlerin ve bölgelerin etkilendiğini çabucak anlayabilirsiniz.

Ben Azure hizmetlerini kullanmış olduğum West Europe bölgesini seçiyorum ve sağ tarafta yer alan Services’lerinde hepsini seçiyorum. İsterseniz specific bir veya birkaç servis seçip sağlık durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında bu bölümde yaptığınız filtrelemeyi kaydedebilir ve pinleyebilirsiniz.

Şu an için bir servis hatası bulanamadı. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz üzere Program yöneticileri sizlere Service Health kullanımı için bir rehber oluşturmuş ve buradan kullanımı nasıl gerçekleştireceğinizi anlatıyorlar. Bende servisler ile ilgili hata çıkmadı, ama çıksaydı harita üzerinden hatanın hangi bölgeleri etkilendiğini, önem derecesini ve diğer detayları sizlere gösterebilecektim. Rehberi birkez incelerseniz bahsettiğim hata örneklerini ve detayları görebilirsiniz.

Diğer özellikleride sizlere kısaca açıklamak isterim;

Planned maintenance : Azure servislerinde planlı bir bakım varsa bu bölüm içerisinden görebilirsiniz. Aslına bakarsanız yine çok önemli bir bilgiyi sizlere sağlamış oluyor, sizler buradan hangi serviste planlı bir bakım var onu görebilirsiniz.

Health advisories : Bu bölümde ise, sağlık önerilerini hakkında bilgiler veriliyor. Aşağıda bir ekran görüntümü paylaşmak istedim. Burada detaylarıyla hangi servisin, hangi bölgenin etkileneceği gibi bilgiler yer alıyor. Aynı zamanda, sağ tarafta görebileceğiniz gibi hataları mobil cihazınızlada inceleyebileceğiniz, twitter ve pdf bilgileri de yer alıyor.

Health history : Gerçekleşen hataların tarihsel olarak görüntülendiği bölüm.

Resource health: Kaynaklarınıza ait sağlık durumunu da Resource health bölümünden görebilirsiniz.

Health alerts (NEW) : Service Health içerisinden isterseniz sizlerde sağlık alertleri oluşturabilirsiniz ve uyarıların gelmesini sağlayabilirsiniz. Nasıl ayarlandığına dair detaylı anlatımı bu linkten bulabilirsiniz.

Son birşey daha eklemek istiyorum sizlere önerim Service Health’i dashboard’ınıza ekleyin ve Azure Portala oturum açar açmaz servislerin sağlık durumunu dünya haritasında görün 🙂 

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir