;?>

Feed Rss

Azure Backup’ı Kullanan Linux VM’ler için Uygulama Tutarlı Yedekleme GA olarak Kullanımda

02.28.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: < 1 dakika

Azure Backup’ı kullanarak Azure’de çalışan Linux VM’ler için uygulama tutarlı yedeklemenin genel kullanılabilirliğini (GA) geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Geçen sene bu özellik önizleme olarak duyurulmuş ve birçok müşteri Oracle, MySQL, Mongo DB, SAP HANA ve PostGreSQL gibi çeşitli uygulamalar için kullanmaya devam ediyorlardı.

Uygulama tutarlı yedekleme nedir? (application consistent backup) İsterseniz kısaca bunu bir açıklayalım, sonrasında Linux VM’ler için uygulama tutarlı yedeklemeyi incelemeye devam edelim. Uygulama tutarlı yedekleme, yedeklenen verilerin işlem açısından tutarlı olmasını ve bu uygulamaların önyükleme sonrası VM geri yüklemesini sağlar. İşlemsel tutarlılığı sağlamak için, uygulamalar durdurulmalı ve bir VM anlık görüntüsünü çekerken bitmemiş işlemler olmamalıdır.

Windows, uygulama tutarlı VM yedeklemesini sağlamak için Volume Snapshot Service (VSS) framework’üne sahiptir, ancak Linux için böyle genel bir framework yoktur. Azure Linux VM’lerinin daha fazla benimsenmesiyle, Azure VM’lerde çalışan önemli kurumsal uygulamaların yedeklenmesi talebi giderek artmaktadır. Herhangi bir Linux dağıtımı üzerinde çalışan Linux uygulamaları için uygulama tutarlı VM yedeklemesini sağlamak için bir VSS benzeri genel framework kullanıma sunuldu. Bu framework, VM önyükleme işleminin bir parçası olarak pre ve post scriptlerini yürütme esnekliği sağlar. Bu komut dosyaları, uygulama tutarlılığını garanti eden bir VM anlık görüntüsünü alırken uygulama G/Ç’larını durdurmak için kullanılabilir.


Temel Özellikler

  • Zahmetsizce uygulama verilerini test edin ve onarın
  • Geliştirilmiş izleme
  • Uygulama ve dağıtım agnostik
  • GitHub’da örnek komut dosyaları
  • Azure CL ile ölçeklendirme otomasyonu

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir