;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Stack Technical Preview 1 Çıkaracağını Duyurdu

01.26.2016, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Microsoft, Azure Cloud hizmetlerini müşterilerinin veri merkezlerine getirmek istiyor ve bu konuda benim blogumda da yazıları yer alan Azure Stack’i geliştirmeye devam ediyor. Bugün Microsoft kendi portalları ve sosyal medya kanallarından Azure Stack’in Technical Preview 1 sürümünü 29 Ocak 2016 Cuma günü çıkaracağını duyurdu.

 

azurestacktp1

Şimdilik, Azure Stack’in TP1 sürümü Microsoft’un genel vizyonu anlatan oldukça sınırlı bir sürüm. Sadece belli Microsoft platformu için öngörülüyor ve kurumsal ölçekli veri merkezi ortamında için tasarlanmışa benzemiyor, nedenine gelirsek çıkacak olan Azure Stack TP1 sürümü örneğin tek bir makine desteklemekte.Tam sürümün çıkış tarihi 2016 Q4 gibi planlanıyor.

Birçok yönden, Azure Stack Microsoft’un genel hibrid bulut stratejisine yönelik bir adım olarak konumlandırılıyor. Eğer düzenli olarak kendi veri merkeziniz ve Azure arasında bazı iş yüklerini taşımak için tek bir platform istiyorsanız ve yine kendi veri merkezi genelinizde ve bulutta API’leri yalnızca bir set olarak bulundurmak istiyorsanız işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Azure Stack’a ait Özet Mimari

2016-01-26_0821

Microsoft, Azure Stack’i Azure’un ““high-fidelity”” versiyonu olarak açıklıyor. Şu an için olmasa da, plan tüm Azure hizmetlerini on-premise yapılarda kullanılabilir hale getirmek olacak gibi görünüyor. Azure Stack bu sürümde çoğunlukla temel bileşenlerin üzerinde duruyor örneğin: compute, depolama ve ağlar.

Microsoft, Azure ve Azure Stack ürünlerinin ikisini de temel teknolojilerin bir sürümünü olarak paylaşmak ve tek mimari üzerinde standardize etmek için çalışıyor. Microsoft, kurumsal veri merkezi ve bulut ortamını “Tek Azure Ekosistem” dediği modelde etkinleştirmek istiyor. Bu şu anlama geliyor hem yazılım geliştiriciler hem de IT yöneticileri için tek bir araç setinin kullanımı artık mümkün olabilecek ve geliştirilen uygulamaların kurum içinde ya da bulutta çalışmaması gibi endişelerin olmayacak. (Visual Studio ve PowerShell dahil) Aynı zamanda Azure Stack de Azure da aynı kullanıcı arayüzü kullanmaktadır.

Microsoft Azure Stack Technical Preview 1 ‘e ait bilgiler şu anda bu kadar ama ürün hibrid senaryo ve tek bulut eko sistemi ile çok etkili olacağını şimdiden belli ediyor.

Son olarak 3 Şubat 2016 günü Jeffrey Snover ve Mark Russinovich’in ağzından Azure Stack’in gelişimini dinlemek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir webcast var. Bence şimdiden takvimlerinize kayıt edin.

azurestackwebcast

Ka®a

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir