;?>

Feed Rss

SCOM Health Check Excel’leri

08.01.2013, Makale, System Center Operations Manager, by , .

SCOM yapınızın doğru çalışıp çalışmadığını, servisler’in durumunu veya sistemin genel durumu hakkında bilgiler almak isteyebilirsiniz. Bunun için geçtiğimiz aylarda sizlerle SCOM 2012 health check script’ini paylaşmıştım. Okuyamayanlar için hazır health check script’e ait makale burada yer almakta.

Bu yazımda kendiniz SCOM yapınızın sağlık durumunu kontrol etmek isterseniz neleri incelemeniz gerektiğini göstereceğim. Health Check yaparken en önemli şey neleri kontrol edeceğiniz ve bu kontrol ettiğiniz özelliklerin sağlık durumu kontrolünde puanlaması olacaktır.

Aşağıdaki linkte yer alan excel dosyaları (Türkçe ve İngilizce olarak bulabilirsiniz) içerisinde bahsetmiş olduğum KPI’lar yer alıyor.

SCOM yapısının sağlık durumunu kendi başına kontrol etmek isteyenler için yararlı olacağını düşündüğüm bu dokümanları sizlerle paylaşmak istiyorum.

http://mustafakara.net.tr/wp-content/uploads/Reliability-Workbook-for-System-Center-Operations-Manager-ENG-v1.xlsx

http://mustafakara.net.tr/wp-content/uploads/Reliability-Workbook-for-System-Center-Operations-Manager-TR-v1.xlsx

Herkese kolay gelsin….

Ka®a

 

 

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.