;?>

Feed Rss

SQL Server 2005 ile Veritabanın Detach – Attach Edilmesi

06.19.2007, Makale, SQL Server, by , .

SQL Server Sunucusu üzerinde veritabanlarını taşınması gerekebilir.Bu gibi durumlarda SQL Server’ın yönetimsel araçında yer alan detach – attach menüsü işimizi fazlasıyla görmektedir.

SQL Server üzerinde açılmış olan veritabanlarının bazı nedenlerden dolayı kısa bir süre içerisinde başka bir yere taşınması gerekir örnek olarak SQL Server’ın çalıştırılacağı yeni bir sunucu alınmıştır ve eski sunucu üzerinde bulunan veritabanları yeni sunucuya taşınmalıdır. Bir başka örnek vermek gerekirse sunucu performansının arttırılması için veritabanı dosyası (mdf) ile log(ldf) dosyasının ayrı hard diskler üzerinde çalıştırılması önerilmektedir. SQL Server yönetiminde bu işlemleri yapmamızda bize yardımcı olacak komut Detach- Attach komutudur.

Resim-1’de SQL Server 2005 üzerinde yeni bir veritabanı açıldığında oluşacak veritabanlarının saklanacağı default yer görülmektedir. İşletim sisteminin var olduğu yerden sistemuzmani veritabanını diğer partition üzerine taşınmasını gerçekleştireceğiz.

image001

Resim–1

SQL Server Management Studio yönetimsel tüm işlemlerin yapılması için kullanılan bir araçtır. Bu araçı açarak işlemlere başlayabiliriz. Resim–2

image002

Resim–2

Management Studio bağlanacağı Server ve authentication şeçilerek sunucuya erişim sağlanır. Resim–3

image003

Resim–3

Taşınması istenen veritabanı üzerine fareni sağ tuşuna basılır ve Tasks(görevler) kısayolu ile Detach komutunun çıkması sağlanır. Resim-4’de yapılan işlem görülmektedir. Detach veritabanın ayrılmasını sağlayan bir komuttur.

image004

Resim–4

Detach olacak veritabanı üzerinde bağlantı yapan hiçbir kullanıcı kalmaması gereklidir. Eğer bağlantı var ise bu işlem yapılamaz. Drop Connection işaretleyerek veritabanı üzerinde var olan bağlantıları iptal edebiliriz. Ok butonuna basarak veritabanı Detach edilir. Resim–5

image005

Resim–5

Detach (ayrılan) olan veritabanı Cut (kes) ile yeni yerine taşınır. Resim–6

image006

Resim–6

Taşıma işlemi yapıldıktan sonra veritabanını tekrar SQL Server bağlamak gereklidir.Bunun için ise Attach komutu kullanılır.Attach komutu çıkması için Database container farenin sağ tuşuna basılır ve Attach kısa yolu tıklanır.Resim-7

image007

Resim–7

Attach Databases bölümünde Add tuşu ile bağlanılacak veritabanı eklenmelidir. Resim–8

image008

Resim–8

Sistemuzmani veritabanın bulunduğu yeni yer açılır ve veritabanı seçilir. Resim–9

image009

Resim–9

Veritabanı eklendikten sonra OK tuşuna basılır ve Attach işlemi tamamlanır. Resim–10

image010

Resim–10

Resim-11’de sistemuzmani veritabanın geldiği yeniden geldiği görülmektedir. Veritabanın üzerinde farenin sağ tuşuna basılarak Properties(özellikler) kısa yoluna basılır.

image011

Resim–11

Veritabanının nerde saklandığını gösteren yol Resim-12’de görülmektedir.

image012

Resim–12

SQL Server üzerindeki veritabanlarının taşınması için kullanılan detach – attach işlemi yapılmadan önce her türlü soruna karşın veritabanın yedeğinin alınması önerilmektedir. Ayrıca bu gibi işlemler mesai saatleri dışında yapılmalıdır.Diğer makalemizde ise detach –attach komutunun başka ne gibi işlemlerde kullanıldığını da inceleyeceğiz.

Bir Sonraki Makalede Görüşmek Üzere…

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.