;?>

Feed Rss

Azure DevTest Labs içerisinde VM’ler Oluşturmak ve Yönetmek için Azure CLI Kullanın

04.23.2017, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: < 1 dakika

Microsoft, Azure kaynaklarına erişimi daha da kolaylaştırmak ve her platformdan destek verebilmek için her geçen gün yep yeni çözümler ortaya çıkarıyor. Bunlardan bir tanesi de Azure CLI, geçtiğimiz aylarda Azure CLI 2.0 sürümünü sunan Microsoft bu yeni sürümle işimizi çok daha kolaylaştırıyor. Aslında bu yazımda sizlere Azure CLI 2.0 sürümünün faydalarından veya nasıl kuracağınızdan bahsetmek gibi bir düşüncem yoktu. Bu yazımda Azure DevTest Labs içerisinde VM’ler oluşturmak ve yönetmek için Azure CLI kullanabileceğinizi anlatmak istiyordum ama öncesinde isterseniz kısaca bir Azure CLI 2.0’dan bahsedelim sonrasında konumuza geliriz.

Nedir Azure CLI 2.0 derseniz. Microsoft’un Azure kaynaklarını yönetmek için oluşturduğu yeni komut satırı deneyimidir. Bu deneyimi Azure Cloud Shell ile tarayıcınızda kullanabileceğiniz gibi macOS, Linux ve Windows işletim sistemlerinize yükleyebilir ve komut satırından çalıştırabilirsiniz.Sizlerde Azure CLI 2.0 deneyimini kendi sisteminizde yaşamak isterseniz kurulumunun nasıl yapıldığını bu linkten bulabilirsiniz.
 
 
Konumuza geri dönecek olursa Azure CLI ‘n en güncel sürümü olaran 2.0’ı kullanarak artık Azure DevTest Labs içerisinde yeni VM’ler oluşturabilir ve onları rahatlıkla komut satırının kolaylığı ve hızıyla her yerden yönetibilirsiniz. Azure CLI 2.0 ile Azure DevTest Labs içerisinde yapabileceklerinizden bazılarını kısaca aşağıda maddeler halinde listelemek istiyorum. DevTest Labs komutları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu linki incelemenizi önereceğim.
 
• Bir Azure Marketplace image’nı, özel image veya formülden bir VM oluşturabilirsiniz.
• VM’leri, image’ları, artifacts ve formulas gibi ilgili kaynakları listeleyebilirsiniz.
• Bir VM’de başlatma / durdurma gibi işlemleri yapabiirsiniz.
• Bir VM’e bağlanabilirsiniz
• Bir VM’e artifacts uygulayabilirsiniz.
 
Bir sonraki Azure yazısında görüşmek üzere
 
Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir