;?>

Feed Rss

Windows Small Business Server 7 Hakkında ilk izlenimler

07.14.2010, Makale, Small Business Server, by , .

Merhabalar,bu yazımızda sizlere yine bir yenilikten bahsedeceğim.Windows Small Business Server ailesinin yeni çıkacak sürümü Windows Small Businness Server 7 kendisini yavaş yavaş bizlere tanıtmaya başladı.Aslında daha önceki Windows SBS sürümlerinin geleneksel yapısına uygun ve bu geleneği devam ettiren bir formata sahip.Çünkü Windows SBS 7 yine üzerinde bir çok teknolojiyi all-in-one yapıda barındırıp küçük ve ortak ölçekli şirketlerin hizmetlerine sunabiliyor.

sbs7logo

Windows Small Business Server 7 özellikle KOBİ’lerin esnek ve sürekli çalışma şartlarına uygun tasarlanmış ve onların Bilgi Teknoloji alt yapılarındaki tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir mimariyi içerisinde barındırıyor.

Windows Small Business Server 7’nin spesifikasyonlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Yine 75 kullanıcı/aygıt sayısı ile sınırlandırılmış
  2. Windows Server 2008 R2 mimarisini üzerine tasarlanmış (Sadece 64 bit)
  3. Üzerinde MS Exchange Server 2010 sürümü ile gelmekte
  4. SharePoint 2010 Foundation sürümü SBS 7’de karşımıza çıkıyor
  5. SQL Server 2008 R2 sürümü ile en güçlü database serverı üzerinde barındırıyor
  6. Online ortamda birlikte çalışabilirliği artıran Office Web Apps özelliğine sahip (Office Web Apps SharePoint 2010 Foundation bulunan bir özellik)
  7. Eski sürüm olan SBS 2008’deki gibi yine backuplama,dosya erişimi ve güvenlik alanlarında en yüksek hizmeti vermekte

sbs7

Windows Small Business Server 7’ye ait broşürün ekran görüntülerini aşağıda görebilmektesiniz.İngilizce pdf formatında hazırlanmış olan bu kaynağı aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.

http://download.microsoft.com/download/2/3/C/23C4CFBD-32CB-40B0-884F-272FD9400A72/SBS_7_Brochure.pdf

windows_sbs7_001

Windows Small Business Server 7 ‘ye ait ilk bilgileri sizlerle paylaşabilme imkanım olduğu için çok mutluyum ilerleyen zamanlarda bu yeni SBS ürününe ait daha fazla bilgi ile sizlerle olacağım.

Bir Başka Windows SBS 7 makalesinde görüşmek üzere…

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.