;?>

Feed Rss

Microsoft Azure DNS

09.28.2016, Bulut Bilisim, by , .
Okuma Süresi: < 1 dakika

Belki de günümüz BT dünyasının en önemli servislerinden bir tanesi olan DNS’i çok farklı yerlerde çok farklı hizmetler için kullandınız. Yeri geldi DNS’i lokal ortamınızın isim çözümlemesi için yeri geldi Active Directory domain hizmeti için yeri geldi internet ortamındaki kişisel bir bloğunuzun yayınlanması için sizlere yardımcı oldu. Bugün sizlere uzun uzadıya DNS’in ne iş yaptığını, root dns sunucularını ya da alan adlarını anlatmayacağım, bugün size 26 Eylül’de Microsoft Azure içerisinde genel kullanıma açılan Azure DNS’ten kısaca bahsetmeye çalışacağım.

Microsoft Azure DNS çok hızlı bir şekilde yapılandırabileceğiniz, yüksek erişilebilirlikteki bir isim çözümleme deneyimini tüm Azure abonelerine sunmakta. Microsoft Azure üzerinden kullanacağınız Azure DNS hizmetinin en büyük avantajı güncellemelerinizi en hızlı şekilde yapmanıza olanak kılması, yapacağınız RR kayıt girişleri birkaç dakika içerisinde güncellenerek uzun DNS güncellemelerinin önüne geçebilirsiniz. Microsoft Azure DNS sunucuları dünyanın birçok farklı bölgesinde bulunan Azure veri merkezlerinde bulundukları için tam anlamıyla Global bir DNS hizmetini kullanmanın farkını görebileceksiniz. Bunlar dışında yüksek hızlı DNS sorgularına olanak sağlayacak ve Azure ortamında barındırdığınız uygulamaların bu DNS hizmetine daha yakından çalışmasına olanacak verebileceksiniz.

Peki bu genel kullanıma açılan yeni hizmetin fiyatlaması nasıl oluyor diye soracak olursanız fiyatlandırma barındırılan DNS Zone sayısına ve yapılacak sorgulama sayısına göre belirlenmekte. Daha fazla detay için orjinal linki ve resmi inceleyebilirsiniz.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir