;?>

Feed Rss

Private Zone Azure DNS İçerisinde Özel Önizleme Olarak Kullanımda

04.01.2018, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Belki de internetin bugün bu denli yaygın kullanılmasının arkasında yatan en önemli hizmetlerden bir tanesi olan DNS gerçekten hem kurumsal kullanımda hem de kişisel kullanımda çok ama çok önemli bir yer tutuyor. Size uzun uzadıya isim çözümleme metodlarını, DNS sunucusu kurulumunu ya da kayıt tiplerini bu yazımda anlatmayacağım bunları çok eskiden hem yazdık hem de network derslerinde öğrenci arkadaşlarımıza anlattık J Bugün size Azure hizmetleri arasında yer alan Azure DNS’e gelen yeni bir özellikten bahsedeceğim. Belki bir çoğunuz Azure DNS’i biliyorsunuzdur ya da zaten kullanıyorsunuzdur. Azure DNS, DNS etki alanları için Microsoft Azure altyapısını kullanarak isim çözümlemesi sağlayan bir barındırma hizmetiydi. Geçtiğimiz günlerde Internet’e açık DNS etki alanlarının yanı sıra, Azure DNS şimdi de özel DNS etki alanları özelliğini preview olarak kullanıma sundu. Şimdi biraz daha detaylandırmaya çalışalım.

Azure DNS, özel bir DNS çözümü eklemenize gerek kalmadan alan adlarını sanal bir ağda yönetmek ve çözümlemek için güvenilir ve güvenli bir DNS hizmeti sunmaktaydı. Private Zone’lar ile bugün kullanılabilen Azure tarafından sağlanan adlar yerine kendi özel alan adlarınızı kullanmanıza olanak sağlayan yeni bir özellik. Private DNS Zone’ları kullanmak, sanal ağ mimarinizi kuruluşunuzun ihtiyaçlarına en uygun şekilde uyarlamanıza yardımcı olmakta. Sanal bir ağ içindeki sanal makineler ve sanal ağlar arasında ad çözümlemesi yapmanıza olanak sağlamakta, ayrıca bölge adlarını split-horizon view ile yapılandırmanıza imkan vermekte; bu, private ve public DNS bölgesinin aynı adı paylaşmasına olanak sağlayan bir çözümdür.

Yararları

  • Özel DNS çözümlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.
  • Tüm yaygın DNS kayıtları türlerini destekler
  • Otomatik olarak bilgisayar adlarının kayıtları yapılır.
  • Sanal ağlar arasındaki ana bilgisayar adı çözünürlüğü.
  • PowerShell, Resource Manager şablonları, REST API gibi tanıdık araçlar ve kullanıcı deneyimi.
  • Split Horizon DNS desteği.
  • Tüm Azure bölgelerinde kullanılabilir.

Fiyatlandırma

Özel önizleme sırasında Private DNS Zone’lar ücretsizdir. Genel kullanıma sunulduğunda bu özellik mevcut Azure DNS teklifine benzer bir kullanım tabanlı fiyatlandırma modeli ile sunulacağı belirltilmekte.

Ek Bilgiler

Azure DNS ve bağlantılı diğer hizmetlerle ilgili daha fazla bilgi öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linklerin yararlı olacağını düşünüyorum.

PowerShell veya CLI kullanarak Azure DNS’de private zone oluşturmayı öğrenmek için bu linkleri inceleyebilirsiniz.

Azure DNS’de private zone gerçekleştirilebilecek bazı yaygın senaryolar hakkında bilgi edinmek isterseniz bu linkler size yardımcı olacaktır.

Belirli türdeki işlemler için bekleyebileceğiniz belirli davranışlar da dahil olmak üzere Azure DNS’deki private zone’larla ile ilgili sık sorulan sorular ve yanıtlara buradan ulaşabilirsiniz.

DNS zone’ları ve kayıtları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu linki inceleyebilirsiniz.

Azure’un diğer önemli ağ yetenekleri hakkında bilgi edinmek isteyenler ise bu linki inceleyebilirler.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir