;?>

Feed Rss

Lsv2 Serisi Azure Sanal Makineler Genel Kullanıma Sunuldu

02.27.2019, Bulut Bilisim, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Microsoft Azure Program yöneticileri Şubat ayı başında büyük veri uygulamaları, SQL ve NoSQL veritabanları, veri ambarları (data warehouse) ve büyük işlem veritabanları (large transactional databases) dahil olmak üzere yüksek iş hacimleri ve yüksek IOPS’a ihtiyaç duyan iş yükleri için yeni bir Azure VM ailesini duyurdu. Bu veritabanları örnekleri arasında Cassandra, MongoDB, Cloudera ve Redis bulunuyor. Genel olarak, Lsv2 serisi Azure VM’ler büyük bellek içi veritabanlarından yararlanabilecek uygulamaları kullanacaksanız bu VM’ler iyi bir seçim olacaktır.

İsterseniz Lsv2 serisi makinelerin donanımsal özelliklerine bakalım ve bizlere neler sunabiliyorlar inceleyelim. Öncelikle Lsv2 serisi yüksek verimlilik, düşük gecikme süresi ve doğrudan eşlenmiş yerel NVMe (non-volatile memory express) depolama özelliğine sahip olarak geliyor. Lsv2 VM’ler, AMD EPYCTM 7551 işlemcisine sahip ve 2,55GHz ile çalışıyor. Ayrıca Lsv2 serisi VM’ler, aynı anda çoklu iş parçacıklı 8 ila 80 vCPU’lu çeşitli yapılandırmalar sunabiliyor. Her VM, 80vCPU L80s v2’de mevcut olan 19.2 TB’a (10 x 1.92 TB) kadar 8 VB bellek ve her 8 vCPU için bir 1.92 TB NVMe SSD M.2 cihazı sunuyor.

Bende zaman kaybetmeden Lsv2 serisinde MongoDB kullanan MS ATA güvenlik çözümünü kurarak denemek istedim, Azure hesabımla oturum açtığımda West Europe bölgesinde kullanıma sunulduğunu ancak her bölgede yer almadığını gördüm. Bu konuda daha fazla detayı okuduğum yazıda buldum. Lsv2 serisinin East US, East US 2, West Europe ve SE Asia’da ilk etapta kullanıma sunulduğunu ve yine aynı yazıda belirtilen roadmap’e göre bu yeni sanal makinelerin Şubat ayında West US 2 ve Nisan ayında North Europe dahil olmak üzere önümüzdeki aylarda daha fazla bölgede kullanıma sunulmasının planlandığı belirtiliyor.

Lsv2 serisi aşağıdaki tabloda göreceğiniz 5 farklı boyut ile kullanıma sunuluyor ve yine yukarıdaki ekran görüntüsünde göreceğiniz ücretlerde oluyorlar.


Azure her geçtiğimiz gün yatırımlarına ve teknolojik güncellemelerine devam ediyor. Bende bugun sizlere yeni duyurulan Azure VM serisinden bahsetmek istedim.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir