;?>

Feed Rss

Microsoft Azure Servislerinde İsim Değişiklikleri

02.23.2019, Bulut Bilisim, Makale, by , .
Okuma Süresi: 2 dakika

Microsoft Azure yakından takip edenler son zamanlarda bazı servislerin isimleri ve GUID’lerinde değişiklikler olacağı duymuş olabilirler. Hatta değişikliklerin yapılacağı servisler tek tek duyuruldu. Bende bu yazımda sizler için bunları bir araya getirmeye çalıştım. Böylelikle mevcut çalışmalarınızda değişiklik yapmanız gerekecekse daha hızlı bir şekilde bu bilgilere erişebilirsiniz.

Benim bugün sizler için toparladığım ismi ve GUID’si değişen servisler şu şekilde oluşmakta;

  • ExpressRoute
  • Storage Standard SSD Managed Disks
  • Virtual Network Public IP name
  • Backup SQL Server in Azure VM Protected Instances
  • Service Bus
  • Azure Managed Disks
  • Standard Load Balancer

Servis adlarında ve kaynak GUID’lerinde değişiklik olacak servislerin bu değişikliklerden ne zaman etkileneceğini ve daha fazla bilgiyi aşağıdaki şekilde sıraladım. Bunların detaylarını gösteren kaynak linkleri de yine tek tek yazının içerisine ekledim.

22 Şubat 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ExpressRoute Gateway için kaynak GUID adları değişiyor ve yeni servis adı VNet Gateway oluyor. İsim değişikliği detayları için bu linkte yer alan tabloyu incelemenizi öneririm.

1 Mart 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Almanya’daki Storage Standard SSD Managed Disk’lerin adları değişiyor. İsim değişikliği detayları için bu linkte yer alan tabloyu incelemenizi öneririm.

1 Nisan 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Virtual Network Public IP için adlar ve kaynak GUID’leri değişiyor. İsim değişikliği detayları için bu linkte yer alan tabloyu incelemenizi öneririm.

1 Nisan 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Backup SQL Server in Azure VM Protected Instances için kaynak GUID’leri ve adları değişiyor. İsim değişikliği detayları için bu linkte yer alan tabloyu incelemenizi öneririm.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Azure Service Bus Messaging adları değişiyor. İsim değişikliği detayları için bu linkte yer alan tabloyu incelemenizi öneririm.

1 Kasım 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Azure Managed Disk ad ve kaynak GUID’leri değişti. İsim değişikliği detayları için bu linkte yer alan tabloyu incelemenizi öneririm.

1 Aralık 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Azure Standart Load Balancer’ın adları değişti. İsim değişikliği detayları için bu linkte yer alan tabloyu incelemenizi öneririm.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Ka®a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir