;?>

Feed Rss

System Center Operations Manager 2007 R2 Datawarehouse ve Reporting Kurulumu

11.16.2011, Makale, System Center Operations Manager, by , .

Reporting Data Warehouse veritabanı uzun vadeli bilgileri,alertleri ve monitoring edilmiş verileri saklar.SCOM 2007 R2 mimarisi gereği Management server(lar)agentlar sayesinde topladıkları dataları OperationsManager Database yazarken eş zamanlı olarakta bu veri tabanına da yazarlar. Böylelikle sistem yöneticisinin almış olduğu raporlar hep en güncel haldeki verilerden oluşturulur. Data Warehouse veritabanı, toplanan verilerin otomatik olarak saatlik ve günlük bazda ortalamasını alır. Bu uzun vadeli geçmişe yönelik alınan raporların çok daha hızlı alınmasını ve depolanan veri miktarının optimum seviyede kalmasını sağlar. Reporting Data Warehouse veritabanı birden fazla management group’tan verileri toplayabilir. Bu sayede toplu ve bütünsel raporlar alabilmek mümkün olur.

Microsoft SQL Server 2005 SP2 yüklü veya üstü bir sunucu üzerinde yapılandırılabilir.

SCOM 2007 R2 tarafından desteklenen MS SQL Server sürümlerini aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb309428.aspx

MS SQL Server 2008 R2 kurulumunun nasıl yapıldığını merak edenler için aşağıdaki linki paylaşıyorum.

http://www.mshowto.org/reporting-services-ile-sql-server-2008-r2-kurulumu.html

Reporting Datawarehouse veritabanı üzerindeki yükü etkileyen faktörler aşağıdadır.

  • Veri ekleme oranı
  • Eşzamanlı raporlama kullanıcılarının sayısı

Operations Manager Data Warehouse Veritabanı Bileşeninin Kurulumu aşağıda anlatılmaktadır.

Operations Manager kurulum CD’sinden “SetupOM.exe” uygulamasını çalıştırınız.Açılan pencerede “Check Prerequisites” seçeneği ile kurulum ön koşullarını kontrol eden sihirbazı başlatınız.

Açılan pencerede “Reporting” ve “Data Warehouse” seçeneklerini işaretleyerek “Check” butonuna klikleyiniz ve sunucunun tüm ön koşulları sağladığına emin olunuz. Eğer ön koşulu sağlamayan bileşenler varsa, eksik bileşenleri yükleyip tekrar ön koşulları kontrol ediniz. Ön koşulları sağladığınız zaman “Close” ile ekranı kapatınız.

Kurulum ekranında “Install Operations Manager 2007 Reporting” seçeneğini işaretleyerek kurulumu başlatınız.

 

Açılan hoş geldiniz (Welcome to the System Center Operations Manager 2007 Reporting Setup) ekranında “Next” tuşu ile ilerleyiniz.

Bir sonraki ekranda “I accept the terms in the license aggrement” seçeneğini işaretleyerek “Next” tuşu ile ilerleyiniz.

 

Bir sonraki ekranda Kullanıcı Adı (User Name) ve Kuruluş (Organization) bilgilerini doldurarak “Next” tuşu ile ilerleyiniz.

Bir sonraki ekrandaki bileşenlerden “Data Warehouse” ve “Reporting Server” seçeneklerini seçili bırakarak “Next” butonuna klikleyiniz. İhtiyaç doğrultusunda kurulum lokasyonunu da değiştirebilirsiniz.

Bir sonraki ekranda Raporlama bileşeninin kurulacağı Yönetim Grubunun Root Management Server (RMS) rolüne sahip sunucusunun ismini yazınız (Bu dokümanın 4. Adımında kurduğunuz RMS rolüne sahip sunucunun ismini yazınız)

Bir sonraki ekranda Raporlama bileşeninin kurulacağı veritabanı sunucusunu seçiniz.

Bir sonraki ekranda oluşturulacak Operations Manager 2007 Raporlama Veri Ambarı veritabanının ismini ve veritabanı için ayrılacak başlangıç boyutunu seçiniz. Advanced tuşuna basarak veritabanı dosyasının ve log (kayıt) dosyasının saklanacağı dizinleri belirtebilirsiniz.

  • Veritabanı dosyası ile log dosyasının farklı donanımlar üzerinde saklanması performans açısından önemlidir.

Bir sonraki ekranda SQL Server Reporting Services sunucusunu seçiniz.

Bir sonraki ekranda Data Warehouse Write Account (Veri Ambarı Yazma Hesabı) bilgilerini giriniz ve “Next” butonunu klikleyiniz

  • Veri Ambarı Yazma Hesabı Root Management Server’dan (veya Management Server’dan) raporlama veri ambarına veri yazmak ve Operations Manager veritabanından veri okumak için kullanılır.

Bir sonraki ekranda Data Reader Account (Veri Okuma Hesabı) bilgilerini giriniz ve “Next” butonunu klikleyiniz.

  • Bu hesap raporların yaygınlaştırılması için, SQL Reporting Services’in Raporlama veri ambarında sorgu çalıştırması için ve SQL Reporting Services IIS Pool hesabının Root Management Server’a bağlanması için kullanılmaktadır.

Daha sonraki ekranlarda “Next” butonuna klikleyerek devam ediniz ve kuruluma başlayınız.

Bir Sonraki Makalede Görüşmek Üzere…

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.