;?>

Feed Rss

SCOM 2012 SP1 Yükseltme Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler

01.18.2013, Makale, System Center Operations Manager, by , .

Mevcut yapınızda çalışan System Center 2012 Operations Manager’a SP1 yüklemeyi düşünüyorsunuz.Ancak bu önemli operasyonu sorun yaşamadan başarılı bir şekilde tamamlamak istiyorsunuz.Bu yazımda SCOM 2012 SP1’in yükleme işlemi öncesi ve sonrası bilmeniz gerekenleri,görevleri sizlere anlatmaya çalışacağım.Bu önemli ve kritik işlem adımlarını ne kadar iyi bilirseniz System Center 2012 Operations Manager SP1 geçişinde o kadar az sorun yaşarsınız.

SCOM 2012 yükleme öncesi yapılması gereken hazırlıkları sıralamaya başlayalım.

 • SCOM 2012 üzerinde yapılandırılmış bir SCVMM Management Pack var ise yapınızdan uninstall edin.(Bu geçici bir işlem olup bir süre yapınızdaki SCVMM ortamını izleyemez hale getirecektir)
 • Tüm SCVMM ve Orchestrator sunuculardan Operations Manager konsolunu kaldırın.
 • Orchestrator üzerinde SCOM 2012 entegrayonu yapılmış ise mevcut girilen IP’yi kaldırın.


Şimdi de SCOM 2012 SP1 sonrası yapılması gerekenleri sıralayalım :

 • Orchestrator ve SCVMM üzerine Operations Manager konsolunun System Center 2012 SP1 sürümünü yükleyin.
 • System Center 2012 Virtual Machine Manager ve System Center 2012 Operations Manager SP1 arasında yeniden bağlantı kurun
 • System Center 2012 Orchestrator SP1 üzerine SCOM 2012 SP1 integration packleri register edin
 • Configuration Manager agent çalıştığına emin olun.
 • App Controller için yüklenen management pack’in çalışır olduğundan emin olun.

Son olarak SCOM 2012 ile diğer System Center 2012 ürünleri arasındaki Entegre bağlantıları kontrol edin ve onaylayın:

SCVMM ile aşağıdaki bağlantıların sorunsuz çalışmaya devam ettiğine emin olun:

 • Management Pack
 • SCVMM ile Operations Manager konsol entegrasyonu (IP iletişimi için)

SCSM ile aşağıdaki bağlantıların sorunsuz çalışmaya devam ettiğine emin olun:

 • Konnektörler (Connectors)
 • Management Pack
 • Ajansız izleme (Agentless Monitoring)

SCDPM ile aşağıdaki bağlantıları çalışmaya devam emin olun:

 • Management pack
 • Central Console Server Bileşenleri

SCORCH ile aşağıdaki bağlantıları çalışmaya devam emin olun:

 • Management pack
 • Integration Pack (Operations Manger console (SDK) bağlantı için IP gereksinimi)

Eğer yukarıda belirtmiş olduğum tüm görevleri yerine getirirseniz ve System Center 2012 SP1 kurulumunu doğru sırayla yaparsanız ,sorunsuz bir geçiş yaşayacağınızı düşünüyorum.

Bir sonraki makalede SCOM 2012 SP1 kurulumunu yapacağız.Bu arada içerik çok detaylı olduğundan SCOM 2012 SP1 kurulumunu sizlere bir kaç makale serisi halinde yayınlamayı düşünüyorum.

Ka®a

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


2 Responses to SCOM 2012 SP1 Yükseltme Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler

 1. Pingback: SCOM 2012'ye SP1 Yükleme Bölüm - 1 | Mustafa Kara - System Center Cloud and Datacenter Management MVP

 2. Pingback: SCOM 2012′ye SP1 Yükleme Bölüm – 3 | Mustafa Kara - System Center Cloud and Datacenter Management MVP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.